Catherine Grenier ile Söyleşi

Paris’teki Giacometti Vakfı’nın katkılarıyla hazırlanan Alberto Giacometti sergisi, gençlik dönemi çalışmalarından son yapıtlarına, tamamlanmamış bir eserine dek büyük ölçüde, sanatçının yaşamı boyunca çalıştığı Montparnasse’taki atölyesinde geçen verimli sanat yaşamını gözler önüne seriyor.

Serginin küratörü ve Giacometti Vakfı Direktörü Catherine Grenier, yaptığımız söyleşide sergiden ve sanatçının öne çıkan işlerinden bahsetti…

“Giacometti Vakfı, Alberto Giacometti’nin yapıtlarını, Pera Müzesi işbirliğiyle İstanbul’da ilk kez sergilemekten büyük bir mutluluk duyuyor. Hiç kuşkusuz sanatçı yapıtlarını bu bağlamda, çok etkilendiği, dahası sanat anlayışına ne denli yakın olduğunu sık sık dile getirdiği Bizans eserlerinin [Hayat Kısa, Sanat Uzun sergisinde yer alan] yanı başında görmekten çok hoşlanırdı. Tüm gücünü çalışmalarına harcayan Giacometti az yolculuk yapsa da, gerçekte kendi düşünsel sahnesine kattığı uzaklardaki sanat alanlarıyla sıkı bir bağlantı içindeydi: Bizans, Mısır, Afrika, Okyanusya sanatları. Gerçeğe bağlılık adına üstlendiği bir bağdı bu, Bizans ve Mısır figürlerinin modelin gerçekliğini doğalcı betimlemeden, hatta fotoğraftan daha iyi yansıttığını söylemeyi severdi.”

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir