Wael Shawky

Pera Müzesi, 8 Haziran – 14 Ağustos 2016 tarihleri arasında İngiltere’nin en köklü ve önemli sanat kurumlarından Victoria ve Albert Müzesi ile Art Jameel’ın iş birliğiyle 4. Jameel Ödülü töreni ve sergisine ev sahipliği yapıyor. Afganistan, Mali, Porto Riko ve Tayland gibi pek çok farklı ülkeden 280’in üzerinde başvuru alan Jameel Ödülü’nün 11 sanatçısı, Victoria ve Albert Müzesi Direktörü Martin Roth’un başkanlığındaki jüri tarafından belirlendi.

4. Jameel Ödülü sanatçılarından Wael Shawky eserlerini ve tekniğini anlatıyor!

Batı Avrupa’dan ordular, 1096 ile 1291 arasında, Türkiye’nin güneyi ile Mısır arasındaki Akdeniz kıyılarını defalarca işgal etmişlerdir. Bölgenin yerli Müslüman halkına saldırmışlar ve Kudüs’teki kutsal yerleri Hıristiyan denetimi altına almak için savaşmışlardır. Bu din savaşları Haçlı Seferleri olarak bilinir.

Avrupa ve Amerikan medyası, Haçlı Seferleri’ni uzun süre olumlu bir bakışla sunmuşlardır. Bu seferlerin yıkıcı etkisini, Lübnan asıllı yazar Amin Maalouf 1983 tarihli kitabı Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri’nde ortaya koymuştur.

Shawky’nin film üçlemesi Kabare Haçlı Seferleri de, olayları Arap bakış açısından anlatır. Bununla birlikte, Shawky her iki taraftaki karakterleri kuklalar şeklinde temsil etmekle onların içlerini boşaltır. İkinci film Kahire’ye Giden Yol, İkinci Haçlı Seferi (1145–1147) ile Üçüncü Haçlı Seferi’ni (1189–1192) konu alır.

Shawky, Mısır’ın İskenderiye şehrinde doğmuştur, orada yaşamakta ve çalışmaktadır.

İstanbul’daki 4. Jameel Ödülü sergisi, Victoria ve Albert Müzesi, Londra ve paydaşı Art Jameel tarafından ve Pera Müzesi’nin işbirliğiyle düzenlenmiştir. Sergi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir