Vincent Kassapian’ın Terazisi

1
1

Eczacı terazisi, 20. Yüzyıl, Değişken boyutlar, Ahşap

Pera Müzesi Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu birçok teraziye ev sahipliği yapar. 20. Yüzyıl İstanbul’u eczaneler, postaneler, marketler ve pazar yerleri gibi terazilerin aktif olarak kullanıldığı etkileşim alanlarıyla dekore edilmiş bir gündelik yaşama sahne olmuştu. Bu yazımız ise bir İstanbul eczacısı olan Vincent Kassapian’ın eczacı terazisini anlatıyor.

Kadife kumaş kaplı kapağında “Vincent Kassapian Droguiste, 7 rue Bahdje Capou Constantinople” yazılı damgası görülen bu eczacı terazisi, 20. yüzyılın başlarında doktor reçetelerinin de hazırlandığı bir yer olan eczane pratiğinin yaşayan bir tanığıdır.

siseler  Eczacılar yapılacak ilaçların içeriğini tartmakta oldukça hassas davranırlar ve kendilerine özel terazi kutuları kullanılırlardı. Eczacı terazilerinin çekmecelerine yahut görünen yüzlerine ise eczacının ismini Latince ya da Fransızca yazmak oldukça yaygın bir davranıştı.

Bu eczcası terazisinin sahibi olduğu anlaşılan Vincent Kassapian da Fransızca ifadelerle eczanesinin adresini kutunun üzerindeki damgada belirtmiştir. Kendisini “Droguiste” yani “eczacı” olarak isimlendiren Kassapian, İstanbul’un (Constantinople) “Bahçekapı” (Bahdje Capou) semtinde 7. sokaktaki ecza dükkanının (ya da ecza deposunun) adresini parlak sarı damgasıyla tarihin bir parçası haline getirmiştir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir