Veri Bulutu

Sln_KB_069

Pera Müzesi teknoloji ve sanatı buluşturan güncel ve çarpıcı bir sergi düzenliyor. New York’ta yaşayan, heykel, performans ve video alanlarında çalışan sanatçı Katherine Behar’ın pratiğine genel bir bakış sunan “Katherine Behar: Veri Girişi” sergisi, insan ve teknolojinin, karmaşık ve bazen de isyan niteliğindeki bir arada yaşama yollarını konu ediyor ve çalışan bedenlerin tekrarlayıp duran ağır işlere nasıl karşı koyabileceklerini ele alıyor.

Sergi boyunca Pera Müzesi Blog üzerinden sergideki eserleri inceleyeceğiz. Bu kez sanatçı Katherine Behar’ın Suna ve İnan Kıraç Vakfı Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu‘ndan esinle hazırladığı “Veri Bulutu” isimli eseri ele alıyoruz.

KB.003

Veri sözcüğü İngilizcede ilk defa 1646 yılında, “bir veri yığını” cümlesinde kullanılmıştır. Bulut sözcüğünün İngilizcedeki kökenleri, Eski İngilizceye kadar gider; kelime “clúd” olarak telaffuz edildiğinde “bir kaya yığını” veya “tepe” anlamına gelirdi.

Günümüzde bulut sistemlerini ve veriyi maddi olmayan şeyler olarak hayal ediyoruz, ancak Veri Bulutu (Bir Küme, Bir Yığın, Bir Kaya, Bir Tepe) bunları klavye tuşlarından oluşmuş bir yığın biçiminde, fiziksel şeyler olarak gösteriyor. Bu hayal edilmiş arayüzde, her tuş tekil bir giriş noktasını temsil eder ancak bunlar bir araya geldiklerinde analog bir boyut kazanır, ağırlaşır, hantallaşır ve oldukları yere çakılıp kalırlar.

Sln_KB_069

Pera Müzesi’nin Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan ilhamla hazırlanan bu proje, veri ölçüm sürecine yeniden ağırlık kazandırmayı amaçlar.

“Katherine Behar: Veri Girişi” sergisini 16 Ekim 2016 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir