Venedik Ressamı

Piazza San Marco and Campanile.
Oil on wood, 82 x 68 cm, 1880 - 1890.
Musée Ziem Collection
San Marco Meydanı ve Çan Kulesi. Ahşap üstüne yağlıboya, 82 x 68 cm, 1880 - 1890. Ziem Müzesi Koleksiyonu

San Marco Meydanı ve Çan Kulesi.
Ahşap üstüne yağlıboya, 82 x 68 cm, 1880 – 1890.
Ziem Müzesi Koleksiyonu

Pera Müzesi 10 Kasım 2016 – 29 Ocak 2017 tarihleri arasında 19. yüzyılın en özgün manzara ressamlarından Fransız sanatçı Félix Ziem’i ağırlıyor. Sergi, öncelikli olarak 19. yüzyıl resmine damgasını vurmuş bir sanatçı olan ve çoğunlukla deniz ve kentin iç içe geçtiği İstanbul’u ve Venedik’i konu alan resimleriyle bilinen Ziem’i, tüm yönleriyle tanıtmayı amaçlıyor. Pera Müzesi Blog üzerinden de sergideki eserleri incelemeye devam ediyoruz. Bu hafta Ziem’in Venedik resimlerini ele alıyoruz.

Ziem adı Venedik’ten asla ayrı düşünülemez. Kanallar Kenti’nde 1842’de ilk kalışından 1911’deki ölümüne dek, Venedik hep heyecanlandırmıştır ressamı. Kent ona en güzel resimlerini esinlemiş, hatta metresi Lina gibi gönül serüvenleri armağan etmiştir. Yıllar geçtikçe, Ziem oraya durmadan dönmüş, Serenissima’nın alaca ışıklarının şaşkınlık verici titreşimlerini yakalayıp resmetmiştir. San Marco Meydanı, Punta della Dogana, Santa Maria della Salute manzaraları… Sisli ve titrek görüntüler, hazırlıksız çizilmiş renkli taslaklar çağdaşlarının yüreğinde ateşli bir kaçma arzusu uyandırmıştır. Günlüğünde kenti ilk keşfedişinde duyumsadığı şeyleri şöyle anlatır: “Gümrüğe geldiğimizde tan daha yeni yeni ağarıyordu. Oradan, ufukta o geniş Venedik gemisinin belirdiğini gördüm. Dingin dingin, ses çıkarmadan ilerlemeyi sürdürdük, gondolcuların bağırış çağırışlarına bir tek köprülerin yankısı karşılık veriyordu. Venedik! Büyük Kanal, sular altında kalmış ıssız bir sokak; güneş yükselip çan kulelerinin tepelerini altın sarısına boyuyordu. Piazzetta’ya indik, gerçeğe dönüştürülmüş tam bir peri masalı dekoru, gerçek doğa, sudaki yansımalar bambaşkaydı [...] hazla dolup taşıyordu içim”.

Günbatımında Büyük Kanal ve San Marco Katedrali Çan Kulesi. Tuval üstüne yağlıboya, 84 x 117 cm, 19. yüzyılın ikinci yarısı. Ziem Müzesi Koleksiyonu

Günbatımında Büyük Kanal ve San Marco Katedrali Çan Kulesi. Tuval üstüne yağlıboya, 84 x 117 cm,
19. yüzyılın ikinci yarısı.
Ziem Müzesi Koleksiyonu

Ziem defterini kolunun altına alıp durmadan Venedik’i, dar sokaklarını, kanallarını ve her tarafından betimlediği Büyük Kanal’ı gezer. Sık sık en güzel ışık etkilerini sunan en pitoresk bakış açılarını seçebilmek için, atölye olarak düzenlettirdiği tekneler kiralamaktan çekinmez. Bir sürü tuvali Ziem’in Serrenissima’ya olan tutkusunu yansıtır.
Ziem her zaman güçlü bir ışıkla havanın hep güzel, hep sıcak olduğu ülküsel bir an öne sürer. Bu ışık bir aura gibi onun yaşamını aydınlatmış, yapıtını parıldatmıştır.

PM_Ziem_001

“Félix Ziem: Işık Denizinde Bir Gezgin” sergisini 10 Kasım 2016 – 29 Ocak 2017 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir