Tablolarda Kahve Keyfi

kahve-keyfi

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan kahve kültürü etrafında şekillenen bir seçki sunan “Kahve Molası”, kahve kültürünü yansıtan seramiklerin yanı sıra kahve ikramı ve kahvehaneleri betimleyen tablolar ile görsel olarak zenginleşiyor.

Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramiklerinde Kahvenin Serüveni  sergisinde de yer verilen, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndan kahve sahnelerine yakından bakalım.

kahve-keyfi

Kahve Keyfi, Fransız Okulu, 18. yüzyılın ilk yarısı

Bu eserde kahve içen bir Osmanlı hanımı, dönem modasına uygun giysiler içinde ve yanında hizmetçisiyle betimlenmiştir. Tabloya konu olan ana figür için Jean-Baptiste Vanmour’un Sedirde Kahve İçen Türk Kızı model alınmıştır. Ancak burada hizmetçi ayakta değildir, solda çömelerek hanımına kahve sunar. Tablodaki abartılı başlıklar, 17. yüzyılda Türkiye’ye gelmiş Hollandalı gezgin ressam Cornelis de Bruyn’ün 1698’de yayımlanan Reisen van Cornelis de Bruyn başlıklı kitabındaki serpuşlu kadın resminden alınmıştır.

Kahve İçen Kadınlar

Kahve İçen Kadınlar, Jean-Baptiste Vanmour, 18. yüzyılın ilk yarısı, tuval üstüne yağlıboya

Vanmour’un bu eserinde harem yaşamının önemli bir parçası sayılan kahve ikramı betimlenmiş, aralarında bir de kız çocuğunun bulunduğu kadınlar birbirlerine yiyecek ve kahve ikram ederken, kahve içip fal bakarken resmedilmiştir. Son derece zengin giysiler, başlıklar ve takılar, dönemin modasını yansıtır. Odanın dekoru, Vanmour’un diğer harem resimlerindeki dekora benzer.

Fenerli Rum Kadınlar

Fenerli Rum Kadınlar, Daniel Valentine Riviere (?), 1840 civarı, kağıt üstüne karışık teknik

Fener’den bir Rum evinin betimlendiği eserde sedirde oturan kadın, şalvarının üstüne bürümcük bir iç gömleği ve üç etek entari giymiş, başına da küçük püsküllü bir başlık takmıştır. Ayaktaki hizmetkarın elinde tuttuğu çubuk, oymalı sehpa üstündeki kahve takımı, yerdeki yelpaze ve küçük mangal dönemin gündelik yaşam alışkanlıklarında kahvenin yerini gösteren nesneler arasındadır.

Hizmetçi

Hizmetçi, Jules Joseph Lefebvre, 1880, tuval üstüne yağlıboya

Lefebvre’in bu tablosunda alt bölümü bitkisel motifli çinilerle bezeli bir duvar önünde poz veren bir genç kız görülür. Önü işlemeli beyaz giysiler içindeki kızın taşıdığı tepsi içinde mavi-beyaz porselen bir sürahi ve fincan resmedilmiştir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir