Sharon Lockhart
Bana Bak!

lkahn-kapak
lkahn1

Öğle Molası yerleştirmesi, ‘Duane Hanson: Yaşamdan Heykeller’ 14 Aralık 2002 – 23 Şubat 2003, İskoçya Ulusal Modern Sanat Galerisi
2003
Kromojenik renkli baskı
Her biri 182,5 x 307 cm
© Sharon Lockhart

“Bana Bak!” sergimizle ilgili paylaşımlarımıza devam ediyoruz. Yazımız serginin “Maskeler ve Diğer Kurmacalar” başlıklı bölümünde yer alan sanatçı Sharon Lockhart hakkında!

Sharon Lockhart’ın çalışmaları, fotoğraf ve filmlerin gündelik hayat algımızı dönüştürme gücüne odaklanıyor. Dört fotoğraftan oluşan yerleştirme, Duane Hanson’un, öğle molasındaki bir grup inşaat işçisini tasvir ettiği, 1989 yılına ait, Öğle Molası başlıklı hiperrealist heykeline dair dört farklı bakış açısı sunuyor. Fotoğraflardaki figürlere yakından bakıldığında aralarından ikisinin kanlı canlı insanlar olduğu görülür. Bunlar, Duane Hanson’un heykellerini yerleştirtmekle görevli müze çalışanlarından ikisidir. Lockhart, bu insanları “yaşayan heykeller”e dönüştürerek sanata öykünen bir yaşam sahnesi yaratır ve bu beklenmedik hamleyle izleyicinin algısını sınar.

lkahn2

Bana Bak sergimizde yer alan bu fotoğraflarda dikkatli gözlerin anlayacağı bir sürpriz gizli! Süreli Sergiler Yöneticimiz Begüm Akkoyunlu’dan dinleyin!


Sanatçının Biyografisi

(d. 1964, Norwood, Massachusetts, ABD) Los Angeles, California’da yaşıyor ve çalışıyor. Toplumsal meselelere eğilen, görsel açıdan etkileyici film, fotoğraf ve enstalasyonlarını üretmek için topluluklarla beraber çalışıyor. Eserlerini, geniş bir zaman aralığına yayılan işbirlikleri üzerine inşa ediyor. Lockhart, son derece kavramsal olmakla beraber yalın bir güzelliğe sahip olan eserleriyle övgü toplamıştır. Sanatına konu edindiği ve işbirliği içinde çalıştığı insanlarla kurduğu uzun soluklu ilişkilere dayanan, araştırma ağırlıklı sanat pratiğinde sıklıkla mimarî unsurlara rastlanır.

Pek çok sanat kurumunda kişisel sergileri düzenlenmiştir. Bunlardan bazıları şunlardır: Museu Coleção Berardo (Lizbon, Portekiz, 2017), Chicago Sanat Kulübü (Arts Club of Chicago, Chicago, ABD, 2016), Kunstmuseum Luzern (Luzern, İsviçre, 2015); Bonniers Konsthall (Stockholm, İsveç, 2014), CCA Varşova – Ujazdowski Kalesi (Varşova, Polonya, 2013), Los Angeles İl Sanat Müzesi (Los Angeles County Museum of Art, Los Angeles, ABD, 2012), İsrail Müzesi (The Israel Museum, Kudüs, 2011), San Francisco Modern Sanat Müzesi (San Francisco Museum of Modern Art, San Francisco, ABD, 2011); Kunstverein in Hamburg (Hamburg, Almanya, 2008), Museu Nacional de Arte Contemporânea do Chiado (Lizbon, Portekiz, 2006) ve Walker Sanat Merkezi (Walker Art Center, Minneapolis, ABD, 2006). Lockhart, Liverpool (Britanya, 2014), Şanghay (Çin, 2014), Sydney (Avusturalya, 2006), ve Whitney Bienali’ne (New York, ABD, 2004, 2000, 1997) katılmıştır. 2017 yılında düzenlenen 57. Venedik Bienali’nde Little Review başlıklı çok yönlü projesiyle Polonya’yı temsil etmeye hak kazanmıştır.

Bana Bak! “la Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar sergimizi 4 Mart’a kadar ziyaret edebilirsiniz! Sergi boyunca sergideki sanatçıları ve bölümleri ele almaya devam edeceğiz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir