Shahpour Pouyan

Pera Müzesi, 8 Haziran – 14 Ağustos 2016 tarihleri arasında İngiltere’nin en köklü ve önemli sanat kurumlarından Victoria ve Albert Müzesi ile Art Jameel’ın iş birliğiyle 4. Jameel Ödülü töreni ve sergisine ev sahipliği yapıyor. Afganistan, Mali, Porto Riko ve Tayland gibi pek çok farklı ülkeden 280’in üzerinde başvuru alan Jameel Ödülü’nün 11 sanatçısı, Victoria ve Albert Müzesi Direktörü Martin Roth’un başkanlığındaki jüri tarafından belirlendi.

4. Jameel Ödülü sanatçılarından Shahpour Pouyan eserlerini ve tekniğini anlatıyor!

Pouyan, Düşünülemeyen Düşünce serisinde kubbe biçimli objeler dizisini yapmak için İslami çini tekniklerini kullanmıştır. Objelerin işlevi net değildir, ama şekilleri anlamlıdır.

Jameel_Saloon_079

Pahalıya mal olan kubbeler, şehirlerin ufuk çizgilerine egemendir ve bu kubbeleri inşa ettirenlerin gücünü dışavurur. Pouyan’ın çalışmalarından bazıları, Avrupa kubbelerine –örneğin, Hadrianus’un MS yaklaşık 125’te yaptırdığı Roma’daki Panteon’a– dayanır. Bazıları ise, ünlü İslam kubbelerinden esinlenmiştir; bunlar arasında, İran’ın İsfahan şehrindeki Şah Camisi’nin (İmam Camisi olarak da bilinir) turkuvaz kubbesi de vardır. Bu kubbe, yaklaşık 1611’de Şah I. Abbas’ın buyruğuyla yapılmıştır.

Jameel_Saloon_071

Pouyan, İran’ın İsfahan şehrinde doğmuştur. İran’ın başkenti Tahran ve  ABD’nin New York şehrinde çalışmalarını sürdürmektedir.

İstanbul’daki 4. Jameel Ödülü sergisi, Victoria ve Albert Müzesi, Londra ve paydaşı Art Jameel tarafından ve Pera Müzesi’nin işbirliğiyle düzenlenmiştir. Sergi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir