1

Sergiler Kurulurken

Krlm_19.11-0112

Pera Müzesi 25 Kasım 2015 – 7 Şubat 2016 tarihleri arasında “Bu Bir Aşk Şarkısı Değil: Video Sanatı ve Pop Müzik İlişkisi” ve “Üryan, Çıplak, Nü: Türk Sanatında Bir Modernleşme Öyküsü” sergilerine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bu Bir Aşk Şarkısı Değil sergisi video sanatı ile pop müziğin arasındaki etkileşimlere odaklanırken, Üryan, Çıplak, Nü sergisi, yüzyıl başında gizli saklı ve tek tük, Cumhuriyet dönemindeyse yoğun olarak üretilen nü resimlerin izini sürüyor.

Küratörlüğünü Javier Panera’nın yaptığı Bu Bir Aşk Şarkısı Değil sergisinde  hem biçimsel hem de kavramsal açıdan pop ve rock ikonografileriyle bağlantılı olan, video sanatı ve deneysel film tarihinin önemli eserleri yer alıyor. Beş bölümden oluşan sergide, aralarında Nam June Paik, Andy Warhol, Yayoi Kusama, Vito Acconci ve John Baldessari gibi öncü sanatçıların da bulunduğu 28 sanatçının 26 yapıtı yer alıyor.

Üryan, Çıplak, Nü sergisi ise, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan zihniyet dönüşümünün sanata yansıyan yönlerini bugünün penceresinden göstermeyi amaçlıyor ve çıplaklığın sanatsal temsillerine karşı kültürel direnci ressamların nasıl aşmaya çalıştıklarına odaklanıyor. Ülkemizde ‘sanatçı’ kavramının padişahın ‘kulları’ olmaktan ‘birey’ olmaya dönüşümünü; bir zihniyet/medeniyet dairesinden başka bir kavrayışa geçişin sancılarını; ‘Müslüman-Türk’ kimliği ile ‘sanatçı’ kimliği rollerinin hangi noktalarda örtüştüğü/örtüşmediği üzerine iç hesaplaşmaları; mahremle özdeşleştirilmiş kadın bedenine yönelik cinsellikten arınmış bir algı geliştirmenin süreçlerini; modern(leşmiş) kimlik algısıyla sanat ve nü arasındaki bağlantıyı resimlere bakarak düşünmeyi, düşündürmeyi amaçlıyor.

25 Kasım’da açılacak sergilerin kurulumu tamamlandı! Sizlerle sergi salonlarının boya sponsorumuz Jotun Boya tarafından boyanması ile başlayan süreçten farklı fotoğraflar paylaşıyoruz.

Yorumlar 1

  1. seval giray demir

    sergi kurulumu çok etkiletici.emek. sergi yapıtları da çok özel.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir