Sahnelenen Duygular

kahn2

“Bana Bak!” sergimizle ilgili paylaşımlarımıza devam ediyoruz. Bu kez serginin ilk bölümü olan “Sahnelen Duygular”ı ele alıyoruz. Bu bölümde yer alan sanatçılar; Rineke Dijkstra, Marlene Dumas, Esther Ferrer, Günther Förg ve Carlos Pazos.

kahn

Gözler ruhun aynasıdır, derler. En mahrem düşüncelerimiz gözlerimizden okunur; sahici ya da sahte, kendiliğinden ya da denetlenmiş tüm duygularımız gözlerimize yansır. Tarih boyunca sanatçılar duygularımızı öylesine incelikli bir şekilde sınıflandırdılar ki şimdi her birinin özgül bir görsel tarifi var. Fotoğraf ve video, içebakışa yönelik ilginin yerine, insan ifadesinin bir yapıntısı olarak imgenin büyüleyiciliğini koyarak portre deneyiminde bir değişimin önünü açtı. Benzer bir şekilde, şimdilerde gündelik hayat bizi farklı farklı toplumsal roller benimsemeye sevk ediyor ve simulkarum’u teşvik ediyor. Bu durum, Roni Horn ve Esther Ferrer gibi sanatçıları, çoğul kimlikli çağdaş öznelerin metaforu olarak geniş bir duygu dağarını aynı yüzde canlandırmaya yönlendirdi.

kahn2

Bana Bak! “la Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar sergimizi 4 Mart’a kadar ziyaret edebilirsiniz! Sergi boyunca sergideki sanatçıları ve bölümleri ele almaya devam edeceğiz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir