Sahand Hesamian

Pera Müzesi, 8 Haziran – 14 Ağustos 2016 tarihleri arasında İngiltere’nin en köklü ve önemli sanat kurumlarından Victoria ve Albert Müzesi ile Art Jameel’ın iş birliğiyle 4. Jameel Ödülü töreni ve sergisine ev sahipliği yapıyor. Afganistan, Mali, Porto Riko ve Tayland gibi pek çok farklı ülkeden 280’in üzerinde başvuru alan Jameel Ödülü’nün 11 sanatçısı, Victoria ve Albert Müzesi Direktörü Martin Roth’un başkanlığındaki jüri tarafından belirlendi.

4. Jameel Ödülü sanatçılarından Sahand Hesamian eserlerini ve tekniğini anlatıyor!

İran mimarisinde, özellikle tonoz yapımında, karmaşık geometrik formların kullanılması yönünde güçlü bir gelenek vardır. Hesamiyan’ın mimari yapıdan bağımsız heykelleri, onun bu mimari yapılarda bulduğu fikirleri ve manevi imaları yansıtır.

Halvet, bir dizi maket ya da model kalıptır. Bu kalıpların biçimlerinde, rasmibandi tonozlardaki üçgen şekiller baz alınır. Halvet, “tenha yer”, “ibadetle vakit geçirilen yer” anlamlarına gelir; tarikat ehli Hakikati aramak için buraya çekilir. Her halvetin kırılgan yapısında kendi Hakikatimizi arayabiliriz.

Jameel_Saloon_093

Çivi, Çarmıha Gerilme’yi temsil eden dört küçük çivinin bir ikamesidir. Etkileyici bir acı çekme sembolüdür.

Jameel_Saloon_098

Hesamiyan, İran’ın başkenti Tahran’da doğmuştur; bu şehirde yaşamakta ve çalışmaktadır.

İstanbul’daki 4. Jameel Ödülü sergisi, Victoria ve Albert Müzesi, Londra ve paydaşı Art Jameel tarafından ve Pera Müzesi’nin işbirliğiyle düzenlenmiştir. Sergi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir