Roomba Rumba

Roomba Rumba, 2015
Robotic performance installation with Roombas, potted rubber trees, carpet tiles, sound
Variable dimensions

Pera Müzesi teknoloji ve sanatı buluşturan güncel ve çarpıcı bir sergi düzenliyor. New York’ta yaşayan, heykel, performans ve video alanlarında çalışan sanatçı Katherine Behar’ın pratiğine genel bir bakış sunan “Katherine Behar: Veri Girişi” sergisi, insan ve teknolojinin, karmaşık ve bazen de isyan niteliğindeki bir arada yaşama yollarını konu ediyor ve çalışan bedenlerin tekrarlayıp duran ağır işlere nasıl karşı koyabileceklerini ele alıyor.

Pera Müzesi Blog üzerinden sergideki eserleri incelemeye devam ediyoruz. Son olarak sanatçı Katherine Behar’ın flörtöz robotları “Roomba Rumba”yı ele alıyoruz!

Roomba Rumba  2015 Robotik performans yerleştirmesi, saksıya yerleştirilmiş kauçuk ağaçlar, karo halılar, ses

Roomba Rumba
2015
Robotik performans yerleştirmesi, saksıya yerleştirilmiş kauçuk ağaçlar, karo halılar, ses

Saksıya yerleştirilmiş kauçuk ağaçları taşıyan bir çift robotik vakumlu Roomba Rumba doğal ve yapay, biyolojik ve makine yapımı, sahne arkası ve performatif sunum arasındaki dayanışma konusuna eğilir. Roomba’ların algoritmik hareketleri, koreografik ve karizmatik görüntüleriyle canlı, flörtöz ve sosyal varlıklar oldukları izlenimini verir. Onların yapraksı dansına Frank Sinatra’nın meşhur ettiği “High Hopes” şarkısının arka fonda çaldığı bir karaoke müziği eşlik eder. Şarkının kahramanı olan “little ol’ ant” (“küçük ihtiyar karınca”), bir kauçuk ağacını taşımak için heves edip çok çalışan ve zorlukları aşan bir işçidir. Burada karınca, daha bile mükemmel bir işçi, bir makina rolünü oynamaktadır.

“Katherine Behar: Veri Girişi” sergisini 16 Ekim 2016 tarihinde sona eriyor!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir