Roni Horn
Bana Bak!

Zyrtcl_120
Zyrtcl_120

Dr. Caligari.
… Muayenehanesi
2001-2002
Otuz altı renkli fotoğraftan oluşan yerleştirme
Her biri 84 x 84 cm
© Roni Horn

“Bana Bak!” sergimizle ilgili paylaşımlarımıza devam ediyoruz. Yazımız serginin “Kimliğe İlişkin Uzlaşımlar” başlıklı bölümünde yer alan sanatçı Roni Horn hakkında!

Otuz altı imajdan oluşan bu seri, palyaçonun kırmızı dudakları ve burnuyla ara ara kesintiye uğrayan beyaz, diri ve dokunaklı bir manzara oluşturuyor. Roni Horn, bu resim gibi olan fotoğrafları gözleriyle çiziyor ve deklanşöre basmak için doğru anı kolluyor. Sonuç olarak ise ikircikli duyguların eşkâlini veren dalgalı, değişken ve kararsız bir manzarada sürekliliği sağlayan buğulu jestler ortaya çıkıyor. Yapıt, ismiyle Robert Wiene’nin insan doğasının iki yönlülüğüne odaklandığı Dr. Caligari’nin Muayenehanesi başlıklı filmine göndermede bulunuyor.

Sanatçının Biyografisi

(d.1955, New York, ABD) New York’ta yaşıyor ve çalışıyor. Horn’un neredeyse kırk yıla yayılan külliyatında, heykel, çizim, fotoğraf, metin ve mekâna-özgü yerleştirmeler yer alır. Sanatçı, Kunstraum München, Chicago Sanat Enstitüsü (Art Institute of Chicago), Centre Georges Pompidou (Paris), Dia Sanat Merkezi (Dia Center for the Arts, New York), Museu Serralves (Porto),  Whitney Amerikan Sanatı Müzesi (Whitney Museum of American Art, New York), Kunsthalle BaselRencontres d’Arles (Fransa), Tate Modern (Londra), Boston Çağdaş Sanat Enstitüsü (Institute of Contemporary Art, Boston), Collection Lambert (Avignon), “Double Mobius”, FLAG Sanat Vakfı (FLAG Art Foundation, New York), De Pont Çağdaş Sanat Müzesi (De Pont Museum of Contemporary Art, Tilburg, Hollanda).

Horn, Whitney Bienali, Documenta ve Venedik Bienali gibi uluslararası sanat etkinliğine katılmıştır. Modern Sanat Müzesi (MoMA, New York), Solomon R. Guggenheim Müzesi, Museum Kröller-Müller (Otterlo), Kunstmuseum (Basel) ve Tate Modern (Londra) da dahil olmak üzere pek çok önemli sanat kurumunun koleksiyonunda eserlerine rastlanabilir.

Bana Bak! “la Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar sergimizi 4 Mart’a kadar ziyaret edebilirsiniz! Sergi boyunca sergideki sanatçıları ve bölümleri ele almaya devam edeceğiz. 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir