Ressamın Atölyesi
Yolculuğa Çağrı

felix-ziem-ressamin-atolyesi

19. yüzyılın en özgün manzara ressamlarından Fransız sanatçı Félix Ziem’i ağırlıyoruz. Sergi, öncelikli olarak 19. yüzyıl resmine damgasını vurmuş bir sanatçı olan ve çoğunlukla deniz ve kentin iç içe geçtiği İstanbul’u ve Venedik’i konu alan resimleriyle bilinen Ziem’i, tüm yönleriyle tanıtmayı amaçlıyor. Blogumuz üzerinden sanatçıyı ve sergideki eserleri incelemeye bu yazıyla son veriyoruz.

felix-ziem-ressamin-atolyesi

Ziem resmini yolculuk çevresinde geliştirmiştir, gittiği her yer bir yapıt dağarıdır, dünyaya ve uzak ülkelerin keşfine açık bir yaratıya kaynak oluşturur.
Martigues’deki, Nice’teki, Paris’teki atölyeleri hatıra eşyasıyla, mimari yapı, antik yontu, taş lahit parçalarından oluşan karmakarışık nesnelerle doludur.
Bu nesnelerden birkaçı Martigues’deki Ziem Müzesi’nde bulunmaktadır: minyatür bir gondol, boyalı ahşaptan bir tekne pruvası, ressamın betimlediği motifin uzağında çalışırken kullandığı paleti.

Barbizon’da, kendisine göçebe cambazlarınkilere benzer bir atölye-araba yaptırır, Venedik’te de düz tabanlı bir kayık hazırlatır. Bu Ziem’deki sürekli yolculuk etme ve dünyayı keşfetme gereksinimini açığa vurmaktadır.

Her şeye meraklı göçebe ressam yaşamı boyunca farklı evrenleri keşfetmiş, içlerinden ustalıkla izlekler, modeller, imgeler ve duyumlar çıkardığı yeni zenginlikler aramıştır. Yaşamının sonuna dek düşlemekten ve yeniden keşfetmekten vazgeçmemiştir.

Villefranche, Fransız Rivierası Ahşap üstüne yağlıboya, 81 x 55 cm, 1890 - 1900. Ziem Müzesi Koleksiyonu

Villefranche, Fransız Rivierası
Ahşap üstüne yağlıboya, 81 x 55 cm, 1890 – 1900.
Ziem Müzesi Koleksiyonu

Ölüm onu 10 Kasım 1911’de, 90 yaşındayken, Paris’te, Lepic Sokağı’ndaki atölyesinde yakalar. Paris’te, Père-Lachaise Mezarlığı’ndaki, Victor Ségoffin’in yonttuğu anıtsal mezarında, Ziem yatarken betimlenmiştir, altında da Venedik aslanı görülmektedir; tüm yaşamı boyunca resmini Serenissima’ya adamış bir sanatçının anısını yansıtmaktadır.

“Félix Ziem: Işık Denizinde Bir Gezgin” sergisini 29 Ocak’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir