Rasheed Araeen

Pera Müzesi, 8 Haziran – 14 Ağustos 2016 tarihleri arasında İngiltere’nin en köklü ve önemli sanat kurumlarından Victoria ve Albert Müzesi ile Art Jameel’ın iş birliğiyle 4. Jameel Ödülü töreni ve sergisine ev sahipliği yapıyor. Afganistan, Mali, Porto Riko ve Tayland gibi pek çok farklı ülkeden 280’in üzerinde başvuru alan Jameel Ödülü’nün 11 sanatçısı, Victoria ve Albert Müzesi Direktörü Martin Roth’un başkanlığındaki jüri tarafından belirlendi.

4. Jameel Ödülü sanatçılarından Rasheed Aereen eserlerini ve tekniğini anlatıyor!

Araeen, Britanya’da minimalist heykelin öncüsü olarak tanınır. Yapıtları, İslam felsefesini, bilimini ve sanatını yüceltir. Sanatçı, İslam sanatının modern sanatın oluşumunda büyük bir rol oynadığı kanısındadır. İslam geometrisi ve hat sanatı, Batılı sanatçıları figüratif sanat geleneğinden kurtarmıştır.

Sanatçının, Bahar Lye, Khushiaan Lye: Bahar Gelmiş, Mutluluk Gelmiş adlı çalışması, erken dönem heykellerindeki geometrik formlara ve parlak renklere dönüşü ortaya koyar.

Bahar Lye, Khushiaan Lye: Bahar Gelmiş, Mutluluk Gelmiş - 2015 (detay) Ahşap ve boya 1628 x 2155 mm

Bahar Lye, Khushiaan Lye: Bahar Gelmiş, Mutluluk Gelmiş – 2015
(detay)
Ahşap ve boya
1628 x 2155 mm

Araeen, ressam ve fotoğrafçı olarak da ürünler vermektedir. El-GazaliEl-GazaliEl-GazaliEl-Gazali adlı çalışmasında, tuvalin her yanında birer kez olmak üzere, büyük 11. yüzyıl İslam filozofu Gazali’nin adı dört kez yinelenir.

Bahar Lye, Khushiaan Lye: Bahar Gelmiş, Mutluluk Gelmiş ve El-GazaliEl-GazaliEl-GazaliEl-Gazali

Bahar Lye, Khushiaan Lye: Bahar Gelmiş, Mutluluk Gelmiş
ve
El-GazaliEl-GazaliEl-GazaliEl-Gazali

Rasheed Araeen, günümüzde Pakistan topraklarında bulunan Karaçi’de doğmuş; 1964’te İngiltere’ye gelmiştir, İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşamakta ve çalışmakta.

İstanbul’daki 4. Jameel Ödülü sergisi, Victoria ve Albert Müzesi, Londra ve paydaşı Art Jameel tarafından ve Pera Müzesi’nin işbirliğiyle düzenlenmiştir. Sergi salonu boya sponsorluğunu Jotun Boya‘nın yaptığı sergi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir