Raša Todosijević

PM_BLKNLR_092
PM_BLKNLR_040

Raša Todosijević
Sırp ve Avusturya Bayraklarıyla Schlafflagge
2002
Eski kumaşlar, bayraklar ve basılı metin
Sanatçının izniyle

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisi kapsamında sergide yer alan sanatçıların eserlerini paylaşmaya devam ediyoruz. Bu kez 1945 Belgrad doğumlu Raša Todosijević’in “Sırp ve Avusturya Bayraklarıyla Schlafflagge” isimli eserini ele alıyoruz.

“Eski ihtişamımız, Sırp bayrağımız, yakın zamanda ulusumuzu ve ülkemizi tehdit eden trajik olaylara rağmen en yükseklerde dalgalanıyor. Özgürlüğümüzün, bağımsızlık ve gururumuzun bir simgesi olan bayrağımız, harap haldeki çatılarımızda beliriyor ve Kalemegdan (kale + meydan, çn.) surlarını süslüyor. Kırmızı, mavi ve beyaz renkler ile binlerce yıllık devlet armaları tüm canlılıklarıyla her yerde—otomobil antenlerinde, futbol sahalarında, güzel arka bahçelerimizde—ortaya çıkıyor ve iş yerlerinden evlere dek tüm ülke çapında gururla dalgalanıyor.

PM_BLKNLR_092

Sırbistan, adının altına imzasını Sırp bayrağıyla atar. Bu bayrak Avala Tepesi’nde ve Everest Dağı’nda durur, yüreğimizin derinliklerinden cennete doğru fırlar. Sadece ülkemizde her birimizin sahip olduğu özgürlükleri değil, aynı zamanda bireyler ve katılımcılar olarak oynadığımız önemli rolü hatırlatır. Sırplar olarak biz, tarihsel övgülerde yer alan Osmanlı İmparatorluğu’na karşı kazanılan zafer, I. Dünya Savaşı’nda veya Nazilere karşı kazanılan galibiyet, radara yakalanmayan ABD savaş uçaklarını düşürmek gibi kolektif başarıları tanıyıp kutlasak da, en çok bireysel başarıları alkışlarız. Bu tip başarıların yıldızları olan Aziz Sava, Karageorge Petrovitch, Milosh Obrenovich, Nikola Tesla ve Raša Todosijević kolektif yıldız kümemizde parıldar durur. Tek bir kişinin katkısı tarihin akışını ve anlamını belirleyebilir.”

PM_BLKNLR_093

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisini 7 Mayıs’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir