Prolog

KB.011

Pera Müzesi teknoloji ve sanatı buluşturan güncel ve çarpıcı bir sergi düzenliyor. New York’ta yaşayan, heykel, performans ve video alanlarında çalışan sanatçı Katherine Behar’ın pratiğine genel bir bakış sunan “Katherine Behar: Veri Girişi” sergisi, insan ve teknolojinin, karmaşık ve bazen de isyan niteliğindeki bir arada yaşama yollarını konu ediyor ve çalışan bedenlerin tekrarlayıp duran ağır işlere nasıl karşı koyabileceklerini ele alıyor.

Sergi boyunca her hafta Pera Müzesi Blog üzerinden sergideki bir eseri ele alacağız. Bu hafta sergide yer alan “E-Atık” yerleştirme serisi kapsamında sanatçının kaleme aldığı “Prolog” yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

E-Atık 2014, USB aygıtları, Magic-Sculpt, Köpükten Örtü, Paverpol, strofor, taş dolgusu, kum, boya, ses, kablolar, değişik boyutlarda

E-Atık
2014, USB aygıtları, Magic-Sculpt, Köpükten
Örtü, Paverpol, strofor, taş dolgusu, kum,
boya, ses, kablolar, değişik boyutlarda

. . . Sonunda fabrikalar o kadar büyüyor ki gezegen artık onların ağırlığını kaldıramıyor. Shenzhen’de basit bir obruk ile başlıyor. Erozyona uğrayan sahiller ormansızlaştırılan dağ eteklerine birikiyor. Gecekondu mahalleleri apartmanların üzerine çöküyor, dağılıyor eriyen buzullarda ve kıta yerinden kayıyor. Çok geçmeden komşu nükleer reaktörler yutuluyor ve geri kalan kaçınılmaz şey tarih. Yakında Dünya artık insanlar için . . . yaşanılabilir bir yer olmayacak.

Peki fabrikaları tarafından seri üretilen küçük aygıtlar, bir zamanlar insanlığa hizmet eden her daim çalışır durumdaki ordular. Onların plastik bedenleri kaçınılmaz iklim değişikliği ve ani felakete karşı vurdumduymaz. Bunu sahiden aceleye getirdiler.

Ama onları programlayan, işlerini yöneten ve işlevlendiren insanlar olmadan, aygıtlar boş rutinlerini sürdürmeye devam ediyor. Yıllar geçtikçe altlarındaki Dünya onlara acıyor. Taşlarla dolu toprak yetim kalmış aygıtlara doğru sürünüyor, ebedi çalışmanın zahmetine katlanan bu aygıtların acısını dindirmek için narin kasalarını kucaklıyor. . .

“Katherine Behar: Veri Girişi” sergisini 16 Ekim’e kadar ziyaret edebilirsiniz! Sergi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir