Portre

Military service in Turkey

ATÖLYE//
Portre 

Portre, İstanbul’a yaptıkları bir inceleme geziden ilham alan iki fotoğrafçı arasındaki bir işbirliğidir. Daniëlle Reizevoort ve Maite Vanhellemont birlikte İstanbul’daki öğrencilerin çeşitliliğini görselleştirmeyi hedefledikleri bir projede çalıştı. Bu proje sırasında Yaratıcı Fikirler Enstitüsü’nden Engin Önder’le görüşüldü ve Portre ortaya çıktı.

Projenin gelişiminin gösterildiği bir websitesi, Facebook sayfası ve Twitter hesabı (@ProjectPortre) da açıldı.

Amacımız Türkiye ve/veya Hollanda’da yaşayan ve Türk ordusunda zorunlu askerliği ve bunun içerisinde gerçekleştiği sistemi deneyimlemiş Türk erkeklerinin kişisel hikâyelerine odaklanmak. Konu hakkındaki farklı görüşlere yer vererek, bunun kişiler için doğan çeşitli sonuçlarını göstermek. Hikâyelerini fotoğraflar ve kayda alınmış görüşmelerle anlatarak projenin ilerleme sürecinde her şeyi belgelemek isteğindeyiz. Skype görüşmelerinden röportajlara, beyin fırtınası süreçlerinden çalışma sürecimizi gösteren videolara her şey bütünün bir parçası haline geliyor.

Görsel kalitesi çok yüksek olduğundan ve insanlarla farklı bir şekilde etkileşime geçme imkanı verdiğinden bir teknik kamerayla çalışmayı tercih ettik. Bu makineyle fotoğraf çekildiği anda vizörden bakma imkânı olmadığından, görüşmeciyle rahatça etkileşime geçme fırsatı veriyor. Böylece bize ifadeyi ya da beden dilini kaydetmek için doğru zamanda deklanşöre basma imkânını veriyor. Fotoğrafla videonun bir arada kullanımı insanlara hikâyeyi kendi açılarından anlatma fırsatını veriyor; hikâyenin açıkça yansıtılmasını ve kişisel kalmasını sağlıyor. Bunun politik açıdan hassas bir konu olduğunun farkındayız. Farklı araçlardan faydalanarak, gerektiği zaman anonimliği sağlayabiliyoruz. 

Atölye Yöneticileri
Danielle Reizevoort
Maite Vanhellemont

Katılımcılar
Mert Abedan, Arda Aybirtek, Melih Aydemir, Ali Anıl Durmaz, Soner Emanet, Bünyamin Ergen, Özgür Kalender, Esra Kent, Barış Koca, Meltem Satiloğlu, Mehmet Sıddık Kupal, Seyan Siligür, Altuğ Şencan, Doğucan Yıldız, Meral Yılmaz

Connecting the Dots: Atölyeler sergisi 22 Eylül’e kadar gezilebilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir