Önde Gelenler (Primaries)

Primaries, 2008
Three-channel SD video installation, color, sound
8:35-minute loop

Katherine Behar: Veri Girişi sergisi 8 Eylül itibariyle açıldı! Her sergimizde olduğu gibi bu sefer de sergideki eserler hakkında detaylı açıklamaları ve görselleri Blog’umuz üzerinden paylaşıyoruz. Bu hafta Katherine Behar’ın 2008 yılında yaptığı bir video yerleştirme çalışması olan “Önde Gelenler”i ele alıyoruz.

Önde Gelenler (Primaries) 2008 Üç kanallı SD video yerleştirme, sesli, 8:35 döngülü

Önde Gelenler (Primaries)
2008
Üç kanallı SD video yerleştirme, sesli, 8:35 döngülü

Önde Gelenler, sanatçının insan bedenlerini bir makinenin dünyasına yerleştirip onları tekrarlayan hareketler ve doğallığı bozulmuş bir ortama maruz bıraktığı erken dönem bir video yerleştirme. Burada üç dairesel projeksiyon, yavaşça dönerek hareket eder, sallanan havalandırmanın ve titreyen motorların sesleri karşısında tuhaf biçimde devinirliğini artırıp yitirir. Her birinde, görünüşte ağırlıksız bir figür, eğilip bükülerek ilerler. İşin kurgusu onların eylemlerine karşı koyar, yer çekimi ve güç beklentilerine karşı çalışır. İlkel organik formlar, içinde bulundukları muğlak alan tarafından zorla tutulur, bu da bu bedenlerin mi sistemi sürüklediğini yoksa sistemin mi onları yönettiğini belirsiz hale getirir.

primaries-yellow1

Sergiyi 16 Ekim’e kadar Pazartesi hariç her gün Pera Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz! “Katherine Behar: Veri Girişi” sergisi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir