1

Osmanlı’da Kahve Kültürü
Okuma Listesi

Kahvehane -
Antoine Ignace Melling

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri koleksiyon sergisi “Kahve Molası: Kütahya Çini Seramiklerinde Kahvenin Serüveni” kapsamında yayınladığımız kitap, kahve etrafında şekillenen rutinleri, ilişkileri ve kamusal alan, toplumsal rol, ekonomik girişim gibi modernizmle bağdaştırılan kavramları, kahve kültürü ve bu kültürün gelişmesine katkıda bulunan Kütahya seramik üretimi ekseninde inceliyor. Kahve kültürüyle ilgili ilginç bilgilere ulaşabileceğiniz diğer kaynakları sizin için bir araya getirdik!

osmanli-laleleri

Osmanlı Laleleri, Osmanlı Kahvehaneleri: On Sekizinci Yüzyılda Hayat Tarzı ve Boş Vakit Eğlenceleri
Derleyen: Dana Sajdi

Osmanlı Laleleri, Osmanlı Kahvehaneleri Osmanlı İmparatorluğu’nun on sekizinci yüzyılının kahvehane, matbaa, saray mimarisi, geçit alayları ve şenlikler gibi bazı belirleyici kültürel unsurlarının eleştirel bir incelemesini sunuyor. Bu konuları işlerken tarihi yeniden değerlendirerek Lale Devri olarak adlandırılan dönemin tarih yazımını ortaya koyuyor. Kahvehaneyi siyasal bir alan, Bektaşilik merkezi, karakol, ihtisab dairesi gibi farklı amaçlarla kullanılan çok işlevli bir mekân olarak ele alıyor.

Kahveniz Nasıl Olsun?
Beşir Ayvazoğlu

Beşir Ayvazoğlu’nun Kahveniz Nasıl Olsun başlıklı kitabı İstanbul’a kahve getiren ilk gemilerin Şeyhülislâm Ebussuud Efendi tarafından verilen bir fetva üzerine Tophane Limanı’nda batırılmasıyla başlıyor. Daha sonra kahvenin İstanbul’a ulaşıncaya kadar yaşadığı macera kısaca anlatılıyor ve İstanbul’daki kahve kültürü ele alınıyor. Ayvazoğlu, kahvenin kültürel tarihini ve kahve imgesi etrafında şekillenen sosyolojiyi ele alıyor.

osmanli_kahvehaneleri

Osmanlı Kahvehaneleri Mekan, Sosyalleşme, İktidar
Hazırlayan: Ahmet Yaşar

Osmanlı Kahvehaneleri Mekan, Sosyalleşme, İktidar, Selma Özkocak, Uğur Kömeçoğlu, Ahmet Yaşar, Ali Çaksu ve Cengiz Kırlı’nın kahvehanelerin kahve içip sohbet etmek için gidilen mekanlardan toplumun sosyal, ekonomik ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayan mekanlar haline gelmesi üzerine çalışmalarını bir araya getiriyor. Kitapta yer alan makaleler Osmanlı’da kahvehane kamusallığını ve kamusal alanın kavramsallaştırmasını ve araştırıyor.

Bir Taşım Keyif: Türk Kahvesinin 500 Yıllık Öyküsü
Editör: Ersu Pekin

Topkapı Sarayı Müzesi’nde düzenlenen sergi kapsamında yayınlanan bu katalogda,  kahve ve kahve kültürü üzerine Aylin Öney Tan, Osman Serim, Vedat Ozan, Seyit Ali Kahraman, Tülün Değirmenci, Mehmet Kalpaklı, Beşir Ayvazoğlu, İncila Bertuğ, Zeynep Tarım ,Ömür Tufan, Nihal Bursa, Ayşe Erdoğdu, Serkan Gedük, Filiz Çalışlar Yenişehirlioğlu, Aslı Sağıroğlu Arslan ve Ömer Faruk Şerifoğlu’nun yazıları yer alıyor. Kahvenin çeşitli yönlerini ele alan bu araştırmacıların makaleleri, kahvenin yetiştiği ülkelerden yolculuğuna, Osmanlı dönemi kahvehanelerine ve kahve kültürüyle ilgili kapsamlı bilgiler yer veriyor.

istanbulda-gundelik-hayat

İstanbul’da Gündelik Hayat
Ekrem Işın

İstanbul’da Gündelik Hayat okuyucuları toplumsal kimliğimizin kökenlerine doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Siyasetten kültüre, mimariden edebiyata uzanan çok boyutlu bu çalışma, “İstanbul’un Tanrısız Tapınakları: Kahvehaneler” ve “İstanbul’un Sohbet Mekanları Tarihine Giriş: Kahvehaneler” başlıklı iki bölüm içeriyor. Bu bölümler, İstanbul kahvehanelerinin gündelik hayattaki yeri hakkında kapsamlı bir anlatı sunuyor.

Türk Kahvesi
Sabri M. Koz ve Kemalettin Kuzucu

Sabri M. Koz ve Kemalettin Kuzucu’nun hazırladığı Türk Kahvesi kitabı, kahvenin 500 yıllık macerasını anlatıyor. Kahvenin Etiyopya’dan Yemen’e ve ardından Avrupa’ya taşınma serüveni ve dünya ticaretindeki yeri bu kitapta ele alınıyor. Ayrıca kahvenin politik yasaklara maruz kalması da ele alınıyor.

Yorumlar 1

  1. Tarık Yurtgezer

    Kahveler Kitabı – Salah Birsel
    Bu kitabın olmadığı bir liste eksik kalmış demektir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir