Mircea Cantor

Shortcuts
2004
Triptych, b/w photography
49 x 60 cm (each)

 Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisi kapsamında sergide yer alan sanatçıların eserlerini paylaşmaya devam ediyoruz. Bu kez 1977 doğumlu Mircea Cantor’un “Kısayollar” isimli eserini ele alıyoruz.

Kısayollar 2004 Üç parçalı, siyah-beyaz fotoğraf 50 x 70 cm (her biri)

Kısayollar
2004
Üç parçalı, siyah-beyaz fotoğraf
50 x 70 cm (her biri)

Mircea Cantor’un Kısayollar adlı siyah beyaz fotoğraf çalışması 3 dizi fotoğraftan oluşmaktadır. Romanya ve Macaristan sınırına ait bu görüntüler sınır ve geçişlerle ilgili bir bellek çalışmasının bugüne doğru taşınmış halini görüntülemektedir. Bir anlamda, en kestirme yol hangisidir? Sınır nereden geçmelidir? Sınır, elbette, bugün Avrupa’ya bağlı olan bir sorundur. Savaş ve baskılar nedeniyle ülkelerinden kaçanların geçmeye çalıştıkları yerlerdir. Mülteci krizine gönderme yapan bu fotoğraflar boşluğu göstermekte ve tarih içindeki birçok olayı ve hayaleti hatırlatmaktadır. Hayaletlerin geri dönüşü bir anlamda insani görüntüsüzlük ile ifade edilmektedir. Unutulanlar, yeni nesillerin duymadıkları, “Avrupa barbarlığının” anları bugün hala neden yeniden geri gelebilmektedir?

Balkanlar aynı zamanda bu sınırların yerleridir. Rüzgârın etkisi ve sınırsızlığına karşın insanların sınırlarda takılıp kalmaları insanlık için belleksizlik ile ilgili olarak düşünülmelidir. Bellek, sanki bir boşluk olarak durmaktadır. Kestirmeden geçmek…
Ali Akay 

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisini 7 Mayıs’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir