Maskeler ve Diğer Kurmacalar

maskeler-1

maskeler-1

“Bana Bak!” sergimizle ilgili paylaşımlarımıza devam ediyoruz. Bu kez serginin üçüncü bölümü olan “Maskeler ve Diğer Kurmacalar”ı ele alıyoruz.

Maskeler yüz hatlarını eşsiz ve özgül imgelerde sabitler. Bu noktadan hareketle bütün portrelerin birer maske olduğu sonucuna varabiliriz. Aradaki fark, maskelerin kişisel özellikleri silerek yüzleri arketiplere indirgemesidir. Maskeler, yüzü gizleyerek ona taşıyabileceği yeni bir imaj sunar.

maskeler-2

Bazen bu, teşvik edilen ve toplumsal olarak kabul edilen yegâne imajdır. Jean-Michel Basquit, ırkçı bir toplumda özdeşleştirildiği kara maskenin resmini yapmıştır. Jorge Galindo, dişi arketipinin yapaylığını dramatize etmek için kolaj tekniğine başvurmuştur. Şüphesiz maskeler kurmacalara aracılık eder ve fotoğraflarda yer aldıklarında bizi kolayca tuzağa düşürebilirler: Sharon Lockhart’ın bu sergide yer alan dört fotoğrafı hiper-gerçekçilikleriyle bizi yanıltıyorlar.

Bana Bak! “la Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar sergimizi 4 Mart’a kadar ziyaret edebilirsiniz! Sergi boyunca sergideki sanatçıları ve bölümleri ele almaya devam edeceğiz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir