Mark Požlep

MARK POŽLEP
STRANGER THAN PARADISE
2014-2016
VIDEO AND INSTALLATION (LP-VINYL RECORD PICTURE DISC, ARTIST BOOK, POSTER AND WOODEN STAND)
8'23”
MARK POŽLEP CENNETTEN DE GARİP 2014-2016 VİDEO VE YERLEŞTİRME (LP-VİNİL PLAK RESİM DİSKİ, SANATÇI KİTABI, POSTER VE AHŞAP STANT) 08’23”

MARK POŽLEP
CENNETTEN DE GARİP
2014-2016
VİDEO VE YERLEŞTİRME (LP-VİNİL PLAK RESİM DİSKİ, SANATÇI KİTABI, POSTER VE AHŞAP STANT)
08’23”

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisi kapsamında sergide yer alan sanatçıların eserlerini paylaşmaya devam ediyoruz. Bu kez 1981, Slovenya doğumlu Mark Požlep’in sergideki “Cennetten de Garip” adlı eserini ele alıyoruz. Sanatçı bu eser kapsamında müzemizde bir de performans gerçekleştirmişti. YouTube kanalımızda sanatçı ile yaptığımız röportajı izlemek için tıklayın!

Cennetten de Garip projesi, gerçek toplumsal çevrede yapılmış aynı adlı bir performansa dayanmaktadır. Proje, eski Yugoslavya’nın altı ülkesinde, Slovenya, Hırvatistan, Bosna, Karadağ, Makedonya ve Sırbistan’da bulunan huzurevlerinde verilen yedi günlük bir konser turnesi olarak gerçekleştirilmiştir. Repertuvar 1950 ve 60’larda Yugoslav popüler müziğine damgasını vurmuş yedi şarkıdan oluşmuştur.

pm-blog-balkanlar-pozlep-1

Seyirciler yaşları itibariyle şarkılarla ve sosyalist Yugoslavya’yla kurdukları bağa göre seçilmiştir. Proje, bir zamanlar kardeşlik ve birliği temsil eden ama şimdi savaşla belirlenmiş altı farklı cumhuriyete bölünmüş olan insan ve devlet döngüsünü göstermek, ona girmek ve onunla yüzleşmek amacı taşımaktadır. Bu kuşak birçok ulusun yükselişine ve tek bir devlet çatısı altında birleşmesine ve aynı zamanda birliğin çözülüşüne de tanık olmuştur.

Sanatçının deyişiyle Cennetten de Garip “Yugoslavya hakkında bir öykü değildir. Bu eser insanlığa dair bir öyküdür—insan ve onun değişime duyduğu ebedi arzuya, inanılmaz inşa etme ve yıkma kapasitesine, aşk ve nefrete, doğuma, yaşama ve ölüme dair bir öykü.”

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisini 7 Mayıs’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir