Lucia Koch

Pera Müzesi, 8 Haziran – 14 Ağustos 2016 tarihleri arasında İngiltere’nin en köklü ve önemli sanat kurumlarından Victoria ve Albert Müzesi ile Art Jameel’ın iş birliğiyle 4. Jameel Ödülü töreni ve sergisine ev sahipliği yapıyor.

Afganistan, Mali, Porto Riko ve Tayland gibi pek çok farklı ülkeden 280’in üzerinde başvuru alan Jameel Ödülü’nün 11 sanatçısı, Victoria ve Albert Müzesi Direktörü Martin Roth’un başkanlığındaki jüri tarafından belirlendi.

4. Jameel Ödülü sanatçılarından Lucia Koch eserlerini ve tekniğini anlatıyor!

Portekiz’in belli kesimleri, 1249’a kadar Müslüman idareciler tarafından yönetilmiştir. Ülke, birçok İslami geleneği miras almıştır; bunların arasında, ışık ve ısının yönünü değiştirme amaçlı pencere kafeslerinin kullanımı da vardır. Bu mimari özellik, Portekizli yerleşimciler tarafından 1500’den sonra Brezilya’ya getirilmiştir.

Söz konusu pencere kafeslerinden esinlenen Koch, binaların cephelerini, tavan pencerelerini ve pencereleri, çağdaş malzemelerle yaptığı desenli filtrelerle kaplamıştır. Sanatçının Yapım Malzemeleri serisinde, pleksiglas tabakalar görürüz: Açılır paneller içine yerleştirilen bu tabakalara oyma desenler yapılmıştır. Üst üste yığılı paneller, desenlerin etkisini artırır ve onlar aracılığıyla görebildiklerimizi etkiler.

Sanatçı, sergide yer alan iki çalışmayı, İstanbul (2003), Tokyo (2008) ve Sharjah’ta (2013) sergilediği çağdaş mimari yapıtlarında kullandığı malzemeden oluşturmuştur.

Koch, Brezilya’nın Porto şehrinde doğmuştur. Halen São Paulo’da yaşamakta ve çalışmaktadır.

İstanbul’daki 4. Jameel Ödülü sergisi, Victoria ve Albert Müzesi, Londra ve paydaşı Art Jameel tarafından ve Pera Müzesi’nin işbirliğiyle düzenlenmiştir. Sergi salonu boya sponsorluğunu Jotun Boya‘nın yaptığı sergi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir