Lara Assouad

Pera Müzesi, 8 Haziran – 14 Ağustos 2016 tarihleri arasında İngiltere’nin en köklü ve önemli sanat kurumlarından Victoria ve Albert Müzesi ile Art Jameel’ın iş birliğiyle 4. Jameel Ödülü töreni ve sergisine ev sahipliği yapıyor. Afganistan, Mali, Porto Riko ve Tayland gibi pek çok farklı ülkeden 280’in üzerinde başvuru alan Jameel Ödülü’nün 11 sanatçısı, Victoria ve Albert Müzesi Direktörü Martin Roth’un başkanlığındaki jüri tarafından belirlendi.

4. Jameel Ödülü sanatçılarından Lara Assouad eserlerini ve tekniğini anlatıyor!

 

Assouad’ın harf tasarımları, tarihsel harf formlarına dayanır. Sanatçı, altta yatan geometrik yapıyı ortaya koymak için her tür bezemeyi bir yana bırakır. Ayrıca, Assouad’ın çalışması geçmişteki hat üsluplarının ahenkli oranlarını da açığa çıkarır.

Jameel_Saloon_099

Sanatçı, çocuk kitabı Tabati (Topum) için, bu şekilde yalınlaştırılmış bir harf biçimi tasarlamış ve bunu tahta bloklar şeklinde ifade etmiştir. Çalışma başlangıçta çocuklara Arap alfabesini tanıtmak için üretilmişti, ama genç tasarımcılar için yardımcı ders aracı olarak da kullanılmaktadır.

Modüler Arap Alfabesi, Assouad’ın uygulamasında bir ileri gelişme aşamasını ortaya koyar.

Jameel_Saloon_101

Assouad, Kanada’nın Montreal şehrinde doğmuştur. Halen Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde çalışmalarını sürdürmektedir.

İstanbul’daki 4. Jameel Ödülü sergisi, Victoria ve Albert Müzesi, Londra ve paydaşı Art Jameel tarafından ve Pera Müzesi’nin işbirliğiyle düzenlenmiştir. Sergi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir