Lana Čmajčanin

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisi kapsamında sergide yer alan sanatçıların eserlerini paylaşmaya devam ediyoruz. Bu kez 1983, Saraybosna doğumlu Lana Čmajčanin’in sergideki “Zamanın Geometrisi adlı eserini ele alıyoruz.

zamanin-geometrisi-lana-cmajcanin

Zamanın Geometrisi
2014

551.35 – Zamanın Geometrisi dinamik ve yoğun tarihsel süreçlerle oluşan ve değişen Bosna-Hersek sınırına dair farklı çizimleri sunar. Bölgesel anlamda çatışmalı ve istikrarsız doğasına odaklanarak Bosna-Hersek’in toplumsal ve siyasal gerçekliğine ışık tutar. Ülkenin sınırları yüzyıllar boyunca savaşlar ve barış anlaşmalarıyla çizilmiş, 19. ve 20. yüzyıllarda ise çalkantılı ideolojik olaylar sınırların belirlenmesinde büyük rol oynamıştır. Bu dönemlerde kartografi, siyasal coğrafya halini almış ve bölgesel niteliğin net olarak vurgulandığı, açıkça milliyetçi, emperyalist ve kasten eğitici özellikte haritalar üretilmiştir.

Eski Yugoslav cumhuriyetlerinin üst üste binen farklı bölgesel haritalarından meydana gelen katmanları aydınlatan ışıklı pano, orduda haritaların daha net okunmasını sağlayan özel tabloların işlevini yerine getirmektedir. Sergilenen video ise, geçen 551 yıl boyunca Bosna-Hersek’i farklı devlet yapılanmalarının parçası olarak gösteren, üst üste bindirilmiş 35 tarihi harita, merkezi tam olarak Bosna-Hersek’e denk düşen bir enformasyon gürültüsü ve çok katmanlı veri yığınından oluşur. Leke ve işaretlerin yoğunlukları, sınırları belirsiz hale getirdiğinden, bu eserin tüm eski metinlerin çakıştırılması özelliği taşıdığı ve tıpkı bugün geçmişin sayısız katmanı arasından nasıl deneyimleniyorsa, bir tür okunamazlığa yol açtığı ve bölgedeki egemenlik ve devlet olma durumunu düşünmeyi olanaksız kıldığı söylenebilir.

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisini 7 Mayıs’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir