Laibach

blog-laibach

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisi kapsamında sergide yer alan sanatçıların eserlerini paylaşmaya devam ediyoruz. Bu kez 1 Haziran 1980’de Trbolje şehrinde kurulan Sloven bir müzik ve çapraz medya grubu olan Laibach’ı ele alıyoruz.

blog-laibach

1 Haziran 1980’de Trbolje şehrinde kurulan Laibach, Sloven bir müzik ve çapraz medya grubudur. Grubun ismi Slovenya’nın başkenti Lübliyana’nın tarihi Almanca karşılığıdır. Başlangıcından itibaren Laibach bir “Gesamtkuntswerk” (toplu sanat eserleri) geliştirmiştir ve popüler kültürden sanata uzanan çok-disiplinli bir üretim pratiği gerçekleştirmiştir. Laibach kurulur kurulmaz ciddi siyasi tartışmalara konu olmuştur. Laibach’ın değişken pratiğinin ana unsurları şunlardır: Görsel sanat alanındaki çalışmaları için avangart sanat tarihine, nazi-kunst (Nazi sanatı) ve sosyalist gerçekçiliğe yapılan güçlü referanslar, üniformalar içinde isimsiz bir dörtlü olarak gerçekleştirdikleri kamuya açık gösterilerde denedikleri bireysellikten arın(dır)ma, kavramsal ifadeler ve esas olarak endüstriyel (pop) müzik olarak etiketlenen ve güçlü seslere dayanan sahne performansları. Bireysel müellifliği alaşağı eden ve aşırı özdeşleşme ilkesini hayata geçiren Laibach kolektif bir çalışma gerçekleştirmektedir. 1983 yılında grup, “retro-avangart” terimini icat edip tanımlamıştır.

Sergilenen video, 1983 yılının Haziran ayında grubun güncel toplumsal ve siyasi olaylara eğilen TV Tednik (haftalık TV bülteni) programına verdiği röportajdan oluşmaktadır. Yugoslav ordusundan aşırılmış askeri kıyafetler ve üzerinde sade, siyah haçlar bulunan pazubantlar takan Laibach üyeleri, aslında kendi posterleri olan ve Nürnberg’dekileri anımsatan devasa kitle gösterilerine ait grafik imgeler önünde röportaj sorularını yanıtlar ve aşırı derecede kışkırtıcı tavırları sonucu, programın sunucusu tarafından “halk düşmanları” olarak ilan edilir. Takiben tüm gösterileri yasaklanan grup, bir gerilla sanat kolektifi olan NSK’nın (Neue Slowenische Kunst, Yeni Sloven Sanatı) kuruluşuna önayak olur. Bu gelişme, 1980ler Yugoslavyası’ndaki liberalleşme ve çoğulculaşma atmosferi içinde yürütülecek toplumsal, kültürel ve siyasi eylemler için güçlü bir platform oluşmasını sağlamıştır.

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisini 7 Mayıs’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir