Koleksiyon Sergilerimize “Yeniden Bak”!

01

tasarım4

31 Mart – 2 Nisan 2017 tarihleri arasında Performistanbul iş birliğiyle “Yeniden Bak” adlı ücretsiz bir performans programı gerçekleştiriyoruz! Sanatçılar İ. Ata Doğruel, AslieMk ve Ekin Bernay Oryantalist Resim, Kütahya Çini ve Seramikleri, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri koleksiyon sergilerimize yeni bir bakış sunmayı amaçlıyor. Performistanbul’un kurucu direktörü Simge Burhanoğlu küratörlüğündeki programımızı 31 Mart – 2 Nisan 2017 tarihleri arasında görebilirsiniz!

takvim1

Elçi – İ. Ata Doğruel

Ata Doggruel_ Elcci_GoorselSanatçı İ. Ata Doğruel’in Elçi (Ambassador) başlıklı performansı, Oryantalist Resim Koleksiyonumuzdan derlenen Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar sergimize odaklanıyor. 17. yüzyıldan 19. yüzyıla elçi portreleri ve elçilerin sanat koruyuculuğu üzerine yeni bir bakış ve yorum getiren performans özellikle ikilik kavramını irdeliyor. Sanatın rehberliğinde diplomasi tarihinin dolambaçlı yollarını anlatan sergi ilgi çekici kişiliklerle de tanıştırıyor. Sanatçı Doğruel özellikle bu ilginç kişilerin – elçiler ve ressamların – ikili hayatlarına soyut bir yorum getiriyor. Performans, 31 Mart Cuma günü saat 15:00 – 21:00, 1 Nisan Cumartesi günü saat 12:00 – 18:00 ve 2 Nisan Pazar günü saat 12:00 – 18:00 arasında gerçekleşiyor.

İ. Ata Doğruel hakkında
Uzun süreliperformanslarıyla İ. Ata Doğruel (d. 1991, Kütahya), soyutlanma, dayanıklılık gibi kavramlar üzerine yoğunlaşarak, bedensel ve zihinsel sınırlarını zorlamayı hedefler. Lisans eğitimine Koç Üniversitesi Hukuk fakültesinde başlayıp Medya ve Görsel Sanatlar fakültesinde devam ediyor. Sanatçı 9 günlük açlık, 13 günlük sessizlik gibi kendini, doğayı, evreni keşfederek daha fazla soru üretmeyi amaçladığı performanslar gerçekleştirdi.

“Elçi” isimli performans serisi Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndan derlenen “Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar” sergi katında gerçekleştiriliyor.

Yerinde (In Situ) – AslieMk

AslieMk_Yerinde

Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramik Koleksiyonu sergimizden yola çıkarak sanatçı ikilisi AslieMkYerinde (In Situ) başlıklı performansı sunuyor. Müze mekanını açık ve işleyen bir laboratuvara dönüştürmeyi hedefleyen performans, ziyaretçinin müzedeki eserlerle iletişiminin görsellikten öteye geçmesini ve üretilen eserlerin yeniden dokunulabilir, hissedilebilir olasılığı üzerine şekilleniyor. 31 Mart Cuma günü saat 18:00 – 21:00 ve 1 Nisan Cumartesi günü saat 15:00 – 18:00 arasında gerçekleşiyor.

AslieMk hakkında
AslieMk, Aslı Dinç ve Mustafa Kemal Yurttaş’ın ikili olmanın doğasını araştırdıkları bir performans projesi. Proje, ikilinin yeni-medya, video, fotoğraf ve ses içeren mekâna özgü yerleştirme, performatif müdahale, performatif heykel deneyimlerini içerir ve psikocoğrafya, kozmik, hayaletsi-oluş, şizo-kreatif gibi sözcüklerle örülür. AslieMk, Performistanbul’un sanatçısı.

Yerinde (In Situ) isimli performans serisi Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan derlenen “Kahve Molası” sergi katında gerçekleştiriliyor.

9 Taş – Ekin Bernay

Ekin Bernay_9 Tas

Ekin Bernay’ın 9 Taş (9 Stone) başlıklı performansı ise Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyon sergimize gönderme yapıyor. İzleyicilerin aktif rol alacağı bu performansta sanatçı Bernay, beden ilişkisini keşfetmek, beden özgürlüğü ve beden ağırlıkları konularına eğiliyor. Katılımcılara farklı bir deneyim yaşatacak olan bu performans, 31 Mart Cuma günü saat 17:00 – 20:00, 1 Nisan Cumartesi ve 2 Nisan Pazar günleri 14:00 – 17:00 saatleri arasında olacak.

Ekin Bernay hakkında
Performans sanatçısı, dans ve hareket psikoterapisti Ekin Bernay (d. 1987, Ankara) Londra’da yaşıyor. Performistanbul’un sanatçısı Bernay 19 yıldır dans eden ve Londra’da Sadlers Wells, The Place gibi önemli sahnelerde yer alan alan sanatçı, Bilkent Üniversitesi’nde İletişim ve Tasarım bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra lisansüstü eğitimini London College of Fashion’da Moda Endüstrisi Tasarım Yönetimi üzerine ve University of Roehampton’da Dans ve Hareket Psikoterapisi üzerine yaptı. Sanatçı kimliğinin yanı sıra dans terapisti olarak down sendromlu, otizmli bireylerle ve yetişkin ruh sağlığı alanında da çalışmaktadır.

9 Taş (9 Stone) isimli performans serisi Suna ve İnan Kıraç Vakfı Koleksiyonu’ndan derlenen “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” sergi katında gerçekleştiriliyor.

Performistanbul hakkında
Performistanbul, performans sanatçılarının bir çatı altında toplanmasını ve sanatçıları projeler ile buluşturmayı hedefleyen uluslararası bir performans platformudur. Hem projelere ev sahibi arayan, hem de alanlara özel performanslar üreten Performistanbul’un en büyük hedeflerinden biri sanat kurumlarının ve kurumsal oluşumların da performans sanatçılarına ulaşabilmelerine aracı olmaktır.

Etkinlik broşürüne göz atmak için tıklayın!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir