Katarina Zdjelar

katarina-zdjelar-1

katarina-zdjelar-1

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisi kapsamında sergide yer alan sanatçıların eserlerini paylaşmaya devam ediyoruz. Bu kez 1979, Belgrad doğumlu olan ve çalışmalarını Rotterdam’da yürüten Katarina Zdjelar’ın “İçeriye Doğru (Kalıcı Serginin Son Günü)” adlı eserini ele alıyoruz.

İçeriye Doğru (Kalıcı Serginin Son Günü), daha önce Kral II. Leopold’e ait bir kraliyet mülkü olan Belçika’daki Kraliyet Orta Afrika Müzesi (RMCA) etrafında gelişir. 2013 yılı boyunca Zdjelar, dünyanın alenen sömürgeci son müzesi olduğu iddia edilen kurumu düzenli olarak ziyaret etmiş ve müzenin dehlizlerinde adeta bir kazı çalışması yapmıştır—Aralık 2013’te renovasyon için kapatılan bu müze zamanda bir kesite ve Kongo’nun bağımsızlığından önceki süregiden anlatıya işaret etmektedir.

Videosunda uzak bir dönemi, Zdjelar’ın kamerasından ve dağılmaya yüz tutan avlanmış hayvan bedenleri üzerinden gözlemleriz. Bir müze asistanı, hırpani bir leoparın ebedi bir sahte saldırganlık ifadesine sabitlenmiş kafasının içinden kumaş parçaları çıkardıkça, izleyenler dağılmakta olan bu hayvan derilerinin esasen dağılan bir ideolojiyi temsil ettiğini hatırlar. Zdjelar’ın eseri müzenin taşlaşmış tarihi ve bu tarihin beraberinde getirdiği kültürel anlatıların sona erişi üzerine bir sorgulama niteliği taşır. Bir avcıyla ressamın bakışını, bodrumdaki depo alanıyla sergi alanını üst üste bindiren sinema tekniği ve bir hayvanla manzara resminin iç içe geçmesi tüyler ürpertici ve zıtlıklardan müteşekkil, solgun ve eski olduğu kadar da kalıcı bir yarılma yaratır. Aradaki bu zeminde, arka planı ön planın dinamiklerinden ayırmak olanaksız hâle gelir.

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisini 7 Mayıs’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir