Karşılaşmalar
Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Yapıtlar

Pera Müzesi, kuruluşundan bu yana geleneksel hale getirdiği, çağdaş sanata destek verdiği ve genç sanatçıları konuk ettiği sergileri kapsamında, bu yıl 8 Eylül-16 Ekim tarihleri arasında, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezun ve öğrencilerinin işlerinden oluşan Karşılaşmalar sergisine ev sahipliği yapıyor.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, kurulduğu 1999 yılından bu yana araştıran, eleştiren, farklı kültürlere açık, vizyonlu ve üretken bireyler yetiştirmeyi amaçlarken, Antalya’nın ve Türkiye’nin kültür sanat ortamına yaratıcı genç isimler kazandırmayı hedeflemiştir.

Antalya’nın dokusu ve zengin kültürel katmanlarına dair göndermeler içeren Karşılaşmalar sergisi, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin farklı dönem mezunlarından eğitimine devam eden lisansüstü öğrencilerinin yapıtlarına uzanan bir seçkiyi bir araya getiriyor. Resim, Heykel, Grafik, Seramik, Fotoğraf, Geleneksel Sanatlar ve Sinema-TV gibi alan ve mecralarda üretilen yapıtlar, fakültede geniş bir zaman aralığında gelişen sanatsal anlayışı izleme şansı veriyor.

Sergi, ortak bir kavramsal tema belirlemeksizin yıllar içerisinde fakültede verilen çok yönlü eğitim modelinin ürünlerini bir araya getiriyor. Yöntem ve mecraların sanat üretimi sürecinde sadece bir araç olduğu düşüncesinden yola çıkılarak hazırlanan seçki, farklı estetik ve temasal yaklaşımların disiplinlerarası diyaloğuna ve analizine olanak tanıyan bir sergileme yöntemi ile sunuluyor.

Bedenin Dönüşümü, Soyutlama, Kavramsal Yaklaşımlar, Dijital Evren-Reklam ve Belgesel başlıkları altında buluşan yapıtlar aracılığıyla, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yetişen sanatçı adaylarının üretim süreçlerindeki ortak bağlar, kavramsal ve düşünsel yaklaşımların ilişkisel estetikleri incelenebiliyor.

Basntoplnts_153

“Karşılaşmalar: Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Yapıtlar” sergisini 16 Ekim’e kadar ziyaret edebilirsiniz!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir