José Sancho Pera Müzesi’nde!

web-01

web-01

Kosta Rika’nın en önemli heykeltıraşlarından José Sancho, eserlerinde çok geniş bir yelpazeye yayılan temalar izler ama doğa vazgeçilmez çıkış noktasıdır. Kendine has kavramsal üslubuyla ürettiği eserleri yerel ve küresel, tikel ve evrensel arasında kurulabilecek diyaloğa iyi bir örnektir.

Picasso, Brancusi gibi sanatçılardan ilham almışsa da soyuta daha az yönelir, doğadan esinlendiği betimlemeleri yerleştirildiği mekânlar ile sürekli bir diyalog halindedir. Çoğu eseri bulunduğu çevreye kök salar ve bu sayede evreni hatırlatan zamansız bir mekâna yedirilerek bireyselle evrensel arasındaki bağlantıyı yakalar.

Doğduğu topraklardaki Hispanik ve Kolomb öncesi sanattan da etkilenen ve bu etkiyi yeni bir okumayla sunan sanatçı farklı malzemeleri ustalıkla kullanır; ahşap, granit, mermer, bronz, demir levhalar ve buluntu nesneler, sanatçının ele aldığı hayvan formları ve sayısız dişilik temsilini yeniden yaratmasını sağlar.

José Sancho 18 Nisan 1935’te, Kosta Rika, Puntaneras’da dünyaya geldi. Kosta Rika Üniversitesi İktisadi Bilimler Okulu iktisat bölümünden mezun oldu. 1962 yılından başlayarak Orta Amerika, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ekonomi ve kamu yönetimi üzerine önde gelen kuruluşlarda görev alan Sancho’nun resim ve heykele olan ilgisi 1970’lerin başında profesyonel bir ilişkiye dönüştü. 1974’te heykeli seçti ve aralarındaki ayrılmaz bağ kuruldu. Tekniğini geliştirmek üzere İtalya, Romanya, Meksika, Arjantin ve İspanya’da heykel atölyelerinde çalışmalar yaptı. Amerika, Avrupa ve Orta Doğu’da eserlerini sergiledi ve pek çok ödül kazandı. Anıtsal heykelleri Kosta Rika’nın kamusal alanlarında sergilenen sanatçı, Escazú şehrindeki aynı zamanda evi olan atölyesinde durmaksızın üretmeye devam ediyor.

“José Sancho: Erotik Doğa” sergisi 6 Ağustos’a kadar Pera Müzesi’nde!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir