Jasmina Cibic

PM_BLKNLR_062

PM_BLKNLR_062

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisi kapsamında sergide yer alan sanatçıların eserlerini paylaşmaya devam ediyoruz. Bu kez 1979 Lübliyana doğumlu Jasmina Cibic’in “Pavyon” ve “Arzuyu İnşa Etmek” isimli eserlerini ele alıyoruz.

Jasmina Cibic, eserini besleyen belirgin ulusal siyasi, kültürel ve sanatsal hattın açıkça bilincinde olsa da aynı zamanda kendine özgü bir dil yaratabilen genç kuşak Sloven sanatçılardan biridir. Cibic’in eserleri yer ve bağlam ile belirlenir, performatif bir nitelik taşır ve var olan bir çevreyle onun siyasetini yeniden değerlendirmek için geniş bir eylem, medya ve teatral taktik manzumesinden yararlanır. Cibic’in sanatsal deneylerinin ana unsurunu, sanat eserinin parçalarına ayrılması ve analiz edilmesi, sanatsal temsilin ve bunun izleyenle ilişkisinin sorgulanması oluşturur; bu bakımdan sanatçı, sorguladığı sistemin içinde faaliyet gösterir.

PM_BLKNLR_060

Pavyon arzunun ve onun çerçevelenişinin, ulus inşası alanına ve siyasi iktidarın temsiline ne yolla ilişkilendiğini incelemektedir. Video, Yugoslavya Krallığı’nın 1929’da Barselona’da gerçekleşen Dünya Sergisi fuarındaki kayıp pavyonunun bir yeniden kurulumunu sergiler.

Videoda bir kadın dış sesi, sanatçının kayıp pavyonun izini sürmesinin hikâyesini, ayrıca da arşiv belgelerindeki boşlukları aynı dönemden değişik otoriter arzu ifadelerini temsil etmesi amaçlanan unsurlarla doldurma çabasını anlatır—bunlar Adolf Loos’un Josephine Baker evi ve sanatçı Norman Wilkinson’ın Britanya donanması için yaptığı kamuflajdır.

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisini 7 Mayıs’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir