Ion Grigorescu

blog-ion-grigorescu

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisi kapsamında sergide yer alan sanatçıların eserlerini paylaşmaya devam ediyoruz. Bu kez 1945, Romanya doğumlu Ion Grigorescu’nun sergideki “Başkan Çavuşesku’yla Diyalog” ve “Ölümü Sonrası Çavuşesku’yla Diyalog” eserlerini kendi kaleminden okuyoruz.

blog-ion-grigorescu

“Çavuşesku’nun suretini taşıma cesareti—insanlar onun büyütülmüş portresiyle gösteri yapsa bile—neredeyse zorunlu bir cesarettir. Denebilir ki Çavuşesku’yu taşıyan insanlar değildir, Çavuşesku onları taşır. Komünist Parti Kongresi’nde iddia edildiği gibi Çavuşesku halkın içinde midir? Gerçekten bu söylediklerine inanıyorlar mıdır? Romalılar, senatörler, imparatorun küçük tasvirlerini takarlardı—kim kimi onurlandırıyordu? Fakat kendi istediğim gibi onu gerçek boyutlarıyla almak (onların istediğinden farklı olarak), ona karşı naçizane bir saygı göstermek mi olur? Saygı beni ondan uzaklaştırıyor, onu hiç kimse olmayan birine dönüştürüyor; bunu fark edeceklerdir, onların kanaatine göre bu saygısızlıktır, dalga geçmedir. Bu riski alıyorum, bunun yasak olduğunu hissedebiliyorum—onun ismini ve suretini doğrudan kullanıyorum. Böylece o olmadığımdan emin oluyorum—bence bu bir dram, onlara göre ise komedi. Bu beni türler konusunda kararsızlığa sürüklüyor.”

“Üzerime çöreklenerek maskemi çıkarıp kendimi ele vermeme sebep olan nedir? Jestler hâlihazırda birbirine çok benziyordu. Maskeler olmadan sanki kendim değilim de onun oğlu Nicu’yum. Aynı köyün yerlileri ne kadar da birbirine benzer diye düşünüp kendimi avutuyorum. Aslında endişelenmiyorum çünkü aynaya, yani kendime bakma, kendimi aynada ölçüp biçme huyum yoktur—başkalarının bana dair sahip olduğu imgelere ben sahip değilimdir. Ben bakmam, gizlenirim. Ama sadece kendimden. İmgem her zaman kodlanmış olarak aktarılır, bütünüyle değil. Peki, bir başkası benim yüzümü taşısaydı? Diyelim Çavuşesku, televizyonda benim yüzümle boy gösterseydi?”

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisini 7 Mayıs’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir