İlham Veren Kosta Rika

4

Kosta Rika’nın en önemli heykeltıraşlarından José Sancho, eserlerinde çok geniş bir yelpazeye yayılan temalar izler ama doğa vazgeçilmez çıkış noktasıdır. Kendine has kavramsal üslubuyla ürettiği eserleri yerel ve küresel, tikel ve evrensel arasında kurulabilecek diyaloğa iyi bir örnektir.

Doğduğu topraklardaki Hispanik ve Kolomb öncesi sanattan da etkilenen ve bu etkiyi yeni bir okumayla sunan sanatçı, farklı malzemeleri ustalıkla kullanır; ahşap, granit, mermer, bronz, demir levhalar ve buluntu nesneler, ele aldığı hayvan formları ve sayısız dişilik temsilini yeniden yaratmasını sağlar.

José Sancho’nun eserlerine de ilham veren bu büyülü doğa Kosta Rika’yı daha yakından tanımak için bazı bilgileri toparladık!

1- Kosta Rika Orta Amerika’da Nikaragua ve Panamanın arasında yer alıyor. “Costa Rica” ismi İspanyolca’da zengin sahil anlamına geliyor. Ülkenin başkenti San Jose. Ülke muhteşem sahilleri, volkanları ve zengin biyolojik çeşitlililği ile tanınıyor.

kosta rika

2- Kosta Rika tam bir macera ülkesi! Rafting, kano sporu, dalga sörfü, dalış, balıkçılık, vahşi yaşam gözlemciliği gibi birçok özel deneyimi burada yaşayabilirsiniz!

Fotoğraf: http://naturalmystictravel.com

Fotoğraf: http://naturalmystictravel.com

3- Doğası, bitki örtüsü ve canlı çeşitliliği ile insanın başını döndüren bu ülkede 500.000′den fazla bitki ve hayvan türü bulunuyor. Bu hayvanlar ve bitki örtüsü sanatçı José Sancho’nun da eserlerindeki en önemli ilham kaynaklarından biri. Sergimizde bu hayvanları çeşitli formlarda görebilirsiniz!

4- Başkent San Jose’de bir parkta yoga yaptıktan sonra senfoni orkestrasının konserine gidebilir ardından şık restaurantlarda leziz yemekler yiyebilir, şehir hayatının tüm güzelliklerini yaşabilirsiniz!

Graffitiler San José sokaklarına renk katıyor! © Robert Isenberg / Lonely Planet

Graffitiler San José sokaklarına renk katıyor! © Robert Isenberg / Lonely Planet

Kaynakça:
www.anywhere.com/costa-rica
www.lonelyplanet.com
costa-rica-guide.com

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir