Güney Fransa
Işık banyosu

guney-fransa

guney-fransa

19. yüzyılın en özgün manzara ressamlarından Fransız sanatçı Félix Ziem’i ağırlıyoruz. Sergi, öncelikli olarak 19. yüzyıl resmine damgasını vurmuş bir sanatçı olan ve çoğunlukla deniz ve kentin iç içe geçtiği İstanbul’u ve Venedik’i konu alan resimleriyle bilinen Ziem’i, tüm yönleriyle tanıtmayı amaçlıyor. Blogumuz üzerinden de sanatçıyı ve sergideki eserleri incelemeye devam ediyoruz.

Ziem yirmi yaşında Dijon’daki mimarlık eğitimini bırakıp Rhône Vadisi’nden Arles’a dek inerek Güney Fransa’yı keşfe çıkar ve 1841’den sonra oturduğu Martigues’e gider. Ressam olma eğilimi orada doğacak, Marsilya Limanı da onun yolculuklara ve yabancıllığa düşkün olmasını sağlayacaktır.

1861’de, Ziem o sıralar küçük bir balıkçı kasabası olan Martigues’de bir atölye kurar. Orada yaratısının vazgeçilmez öğelerini bulur: ışık ve su. Onun peyzajlarına o özel atmosferi kazandıran şey de bu öğelerin bir araya gelişi, toprağın, havanın ve denizin buluşmasıdır.

guney-fransa-2

Ziem Martigues’deki atölyesinin bahçesine tepelerinde hilal olan minarelerle bezeli, İstanbul’da keşfettiği modellere öykünen, kubbeli bir cami yaptırır. Evini motife dönüştürüp, Doğu’yu ayağına getirir.

Bu Doğu atmosferleri, bu Akdeniz’e özgü ışık banyosu Ziem’in büyüsünü tuvallerine yansıttığı Doğu anılarıyla birleşir. “İnsan burada”, diye yazar, “Doğu’nun gizemli kokularıyla başını döndüren yakıcı havayı solumaya başlıyor bile”. Esnek ve usta eli gökyüzünün duru, suyunsa gök mavisi olduğu güzelim peyzaj parçalarını tuvale yansıtır.   

“Félix Ziem: Işık Denizinde Bir Gezgin” sergisini 29 Ocak’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir