Gillian Wearing
Bana Bak!

lkahn-tinify

lkahn-tinify

“Bana Bak!” sergimizle ilgili paylaşımlarımıza devam ediyoruz. Yazımız serginin “Maskeler ve Diğer Kurmacalar” başlıklı bölümünde yer alan sanatçı Gillian Wearing hakkında!

Albüm, Gillian Wearing’in en yakın aile üyelerinin kimliğine ve kendi gençlik haline büründüğü bir dizi portreden oluşuyor. İmajların hepsi, sanatçının akrabalarının gençken çekilmiş fotoğrafları temel alınarak üretildi. Anneanne ve büyükbabasının ise orta yaşlarına ait fotoğraflarını kullandı. Wearing, maskeleri yapabilmek, kıyafetleri hazırlayabilmek, ruh hallerini ve kişilikleri canlandırabilmek için iki sene boyunca uzman teknisyenlerden oluşan bir ekiple çalıştı. Karakterlerin bakışlarının ardında sanatçının gözleri seçilebiliyor; bu gözler maskenin ardındaki kimliği ele veriyor. Albüm, farklı karakter ve hikâyelerin yanı sıra ailenin bireyde, bu durumda sanatçıda, bıraktığı genetik ve psikolojik izleri irdeleyen toplumsal bir portre niteliğinde. Sanatçının sözleriyle: “Hepsinde kelimenin tam anlamıyla benden bir parça var; hepimiz birbirimize bağlıyız ama aynı zamanda birbirimizden çok farklıyız”.

Bu etkileyici eser serisinin gözden kolaylıkla kaçabilecek ancak çok önemli bir detayı var, Süreli Sergiler Proje Yöneticimiz Yasemin Ülgen kısaca açıklıyor!

Sanatçının Biyografisi

(d.1963 Birmingham, Warwickshire, Britanya) Londra’da yaşıyor ve çalışıyor. Wearing, fotoğraf ve video çalışmalarında tesadüf eseri tanışıp arkadaş olduğu insanların kişisel itiraflarını ve bu insanlarla arasındaki etkileşimi kayda geçirir. Eserlerinde, özel hayat ile kamusal hayat, birey ile toplum, röntgencilik ile teşhircilik ve kurmaca ile hakikat arasındaki farkları irdeler. Le Consortium (Dijon, Fransa), Centre d’Art Contemporain (Cenevre), Serpentine Gallery (Londra), Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris, Sala de Exposiciones de la Fundación “la Caixa” (Madrid), Chicago Çağdaş Sanat Müzesi (Museum of Contemporary Art in Chicago), De Hallen (Amsterdam) ve Galleria Civica de Arte Contemporanea di Trento gibi sanat kurumlarında sergiler düzenlenmiştir. Wearing, 1997 yılında Turner Ödülü’nü kazandı.

Bana Bak! “la Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar sergimizi 4 Mart’a kadar ziyaret edebilirsiniz! Sergi boyunca sergideki sanatçıları ve bölümleri ele almaya devam edeceğiz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir