Ghulam Mohammad

Pera Müzesi, 8 Haziran – 14 Ağustos 2016 tarihleri arasında İngiltere’nin en köklü ve önemli sanat kurumlarından Victoria ve Albert Müzesi ile Art Jameel’ın iş birliğiyle 4. Jameel Ödülü sergisine ev sahipliği yapıyor.  Afganistan, Mali, Porto Riko ve Tayland gibi pek çok farklı ülkeden 280’in üzerinde başvuru alan Jameel Ödülü’nün 11 sanatçısı, Victoria ve Albert Müzesi Direktörü Martin Roth’un başkanlığındaki jüri tarafından belirlendi.
4. Jameel Ödülünün sahibi  Ghulam Mohammad eserlerini ve tekniğini anlatıyor!

Muhammad’ın yapıtlarının kapsamı ve sayfa çerçevesine yerleştirilme tarzı, onun İslam minyatür sanatı eğitimini yansıtır. Muhammad, bu iki boyutlu malzemenin geleneksel kalıplarını ihlal eder ve aynı malzemeleri kullanarak üç boyutlu bir sanat biçimi yaratır. Sanatçı, Arap harfleriyle yazılmış sözcükleri kesip bunları girift bir kâğıt kolajı şeklinde yeniden düzenler.

Muhammad, dil ile ilgilenir. Dilin yapıları, nasıl hem anlamı sınırlandırır hem de onu iletirler? Ana dilimizi kullanamadığımızda bu yapılar nasıl parçalanır? Sanatçının yapıtları bu sorularla uğraşır ve dile heykel biçimi verir.

Muhammad, Pakistan’ın Karaçi şehrinde doğmuştur. Halen Pakistan’ın Lahor şehrinde yaşamakta ve çalışmaktadır.

İstanbul’daki 4. Jameel Ödülü sergisi, Victoria ve Albert Müzesi, Londra ve paydaşı Art Jameel tarafından ve Pera Müzesi’nin işbirliğiyle düzenlenmiştir. Sergi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir