Gelman Koleksiyonu’ndan Frida Kahlo ve Diego Rivera Sergisi Pera Müzesi’nde!

blog14

Yapıtları kadar özgün karakterleri, yaşam öyküleri ve birliktelikleriyle de ilgi uyandıran 20. yüzyıl sanatının Meksika ve dünyadaki en çarpıcı figürlerinden Frida Kahlo ve Diego Rivera Türkiye’ye ilk kez konuk oluyor.

Meksikalı koleksiyoner çift Jacques ve Natasha Gelman’ın, geniş koleksiyonunda yer alan bu eserler aynı zamanda Meksika’nın ulusal kültür varlıkları envanterine de kayıtlı.

Sergi; Frida Kahlo’nun yaşamının derin izlerini yansıtan otoportreleri ve çizimleri ile Diego Rivera’nın sayılı tuvallerini ve dönemin ünlü fotoğrafçıları tarafından çekilmiş fotoğraflarını bir araya getiriyor.

***

Frida Kahlo and Diego Rivera from the Gelman Collection Exhibition at Pera Museum!

Generating wide interest as much with their unique characters, life stories, and intriguing relationship, as with their oeuvre, Frida Kahlo and Diego Rivera are welcomed in Turkey for the very first time. The works from the extensive collection focusing to the 20th century Mexican art, of the Mexican collectors Jacques and Natasha Gelman, are also registered as part of Mexico’s national cultural heritage inventory.

The exhibition includes the most outstanding Frida Kahlo self-portraits, which reflect the profound traces of her life, and her drawings, as well as rare examples of Diego Rivera’s canvas paintings and the photographs taken by the famous photographers of the time.