Geleceğe Dönüş!
Genç Sergilerimiz

yildiz okullu

İlk açıldığımız günden bu yana her yıl New York School of Visual Arts, Japan Media Arts Festival, Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi, IAA, Marmara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Anadolu Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi gibi dünyadan ve ülkemizden nitelikli sanat kuruluşlarıyla iş birliği yaparak genç sanatçıları destekledik. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında 2005 yılından beri Türkiye’deki üniversitelerle ortaklaşa hayata geçirdiğimiz “Genç Sergiler”imizden bir derleme yaptık!

Genç Açılım
08 Haziran-30 Eylül 2005

Genç Açılım sergisi, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (IAA – AIAP) 3. Avrupa Genel Kurulu etkinlikleri kapsamında, 35 yaşın altında 61 sanatçının katılımıyla düzenlenmişti!

İşleyen Mekan
Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi
02 Ağustos – 07 Ekim 2007

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğrencilerinin 2006 – 2007 projelerinden oluşan sergi, genç sanatçıların hayatı sanatın olanaklarıyla kavramaya çalıştıkları bir deneyim alanına götürerek, genç sanatla ve sanat eğitiminin sorunlarıyla buluşturmuştu.

Baykuşun Kareleri
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü
25 Temmuz – 31 Ağustos 2008

Otuz yıllık geçmişinde üç yüzden fazla mezun veren Fotoğraf Bölümü’nün 30. kuruluş yılı kutlamalarının bütünleştirici etkinliklerinden biri olan bu sergi, Türkiye’nin akademik anlamda ilk fotoğraf bölümünün kuruluşunu ve mezunlarını anarken, yıllardır profesyonel çalışmalarını sürdüren bölüm mezunlarının deneyimlerini ziyaretçilerle paylaşmıştı.

Şimdiki Zamanlar
Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
20 Temmuz – 02 Ekim 2011

Geniş bir yelpazede eğitim veren fakültenin genç sanatçı ve tasarımcılarının seçilmiş yapıtlarından oluşan Şimdiki Zamanlar sergisi; fakültenin sanat eğitimini deneyimlemenin yanı sıra; resim, baskı resim, heykel, seramik, yerleştirme, mekân tasarımları, grafik tasarım, fotoğraf, dijital sanat, cam, video gibi zengin ifade olanaklarıyla çağdaş sanat ve tasarım sorunlarının, yenilikçi yönelimlerin ve ayrıksılaşan kimliklerin önemli bir zemini olmayı amaçlamıştı.

Deneyimin Ötesi
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrenci Projeleri
10 Ağustos – 30 Eylül 2012

Geniş bir yelpazede eğitim Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, aynı zamanda ülkemizde “Güzel Sanatlar” alanında üniversite bünyesinde kurulmuş ilk fakülte olma ayrıcalığını da taşıyor. Kuram ile uygulamanın, geleneksel ile yeni, öncü ve kavramsal olanın uyumlu birlikteliğine dönük bir eğitim modeli yaratma çabasıyla yola çıkan fakülte, 40 yılı bulan bir akademik geçmişe sahip. Fakülte’nin genç sanatçılarının seçilmiş yapıtlarından oluşan sergi resim, heykel, seramik, yerleştirme, sahne tasarımı, grafik tasarım, fotoğraf ve sinema gibi zengin ifade olanaklarını biraraya getirmişti.

Connecting the Dots: Atölyeler
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
6. Uluslararası Öğrenci Trienali
06 Ağustos – 22 Eylül 2013

Haziran 2013 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen 6. Uluslararası Öğrenci Trienali, üniversite düzeyinde sanat ve tasarım eğitimi veren kurumlarla iletişime katkı sağlamak amacıyla düzenlenmişti. Dünyadan sanat ve tasarım öğrencilerini, farklı disiplinlerden teorisyen ve araştırmacıları biraraya getiren Trienal kapsamında sergi, sempozyum, atölye çalışmaları ve kısa film gösterimleriyle gerçekleştirilmişti. Atölye çalışmalarından oluşan sergide, Connecting the Dots başlığı çerçevesinde, 38 atölyenin 13’ünde üretilmiş işlerden bir seçki yer almıştı.


Karşılaşmalar
Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Yapıtlar
08 Eylül – 16 Ekim 2016

Güzel Sanatlar Fakültesi seçici kurul değerlendirmeleri ve Ebru Nalan Sülün küratörlüğünde hazırlanan sergide üniversitenin Resim, Heykel, Grafik, Seramik, Fotoğraf, Geleneksel Sanatlar ve Sinema bölümleri öğrencilerinin eserleri, uygulanan çok yönlü eğitim modelini yansıtır şekilde disiplinlerarası bir yöntemle bir araya gelmişti. Fakültenin ilk mezunlarından son mezunlarına ve yüksek lisans öğrencilerinin eserlerine uzanan seçki, şehrin dokusu ve sahip olduğu zengin kültürel altyapısına dair referanslar da içeriyor. Sergide, Bedenin Dönüşümü, Soyutlama, Kavramsal Yaklaşımlar, Dijital Evren-Reklam ve Belgesel temaları yer almıştı.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir