Farklı Teknikler Farklı Tasarımlar

MPrassinos_Slnlr_026

Mario Prassinos, Bir Sanatçının İzinde: İstanbul-Paris-İstanbul” sergimiz kapsamındaki Pera Müzesi Blog yazılarımız devam ediyor! Bu kez de Prassinos’un illüstrasyonlarını ele alıyoruz!

MPrassinos_Slnlr_025

1934’ten itibaren özellikle sürrealist yayınlarda illüstrasyonlar yapan Prassinos, 1940’larda Henri Parisot editörlüğünde L’âge d’or (Altın Çağ) koleksiyonunun da kitap kapaklarını hazırlamıştır. Aynı dönemde Gallimard Yayınevi’nin çıkardığı La Nouvelle Revue Française (NRF) koleksiyonu için de birbirinden çarpıcı 205 kapak maketi tasarlar. Bu koleksiyonda kimler yoktur ki: Apollinaire, de Beauvoir, Breton, Camus, Faulkner, Hemingway, Kafka, Rimbaud, Sartre… Edgar Allan Poe’nun 1952 tarihli Kuzgun adlı kitabı için hazırladığı illüstrasyonları ise kuşkusuz tüm tasarımları içinde en ilgi çekenleridir.

MPrassinos_Slnlr_026

Prassinos’un gravür ve serigrafileri hayli ilgi çekici isimler taşır; La nuit de l’eau (Su Gecesi), Jardin la nuit (Gece Bahçesi), Nuit Marine (Deniz Gecesi) de olduğu gibi. Gecenin, suyun ve güneşin hareketi gibi doğaya göndermeler taşıyan bu çalışmalar, renk egemenliğinde kendini gösteren özgün kompozisyonlardır.

Mario Prassinos, Bir Sanatçının İzinde: İstanbul-Paris-İstanbul” sergisi 14 Ağustos’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir!

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir