Farklı Kültürler ve Gelenekler

The Golden Era of Ottocento II
(Hommage à Ottocento) (1974)
Colour woodcut on paper, 160 x 120 cm

Mersad Berber: Bir Bosna Alegorisi sergimiz, Bosna-Hersek sanatının 20. yüzyılın ikinci yarısındaki en önemli temsilcilerinden Mersad Berber’in sanatına odaklanıyor.

Berber’in Rönesans’tan Art Nouveau’ya, Avrupa güzel sanatlarının ustalarından ilham alan ve büyük boyutlarda, karışık tekniklerle üretilen eserlerinde hem postmodern duyarlığın, hem de sanatçıya özgü tematik ve kompozisyon yenilikçiliğinin örnekleriyle bezenmiş hatırlama kültürünün izleri görülür.

Dubrovnikli Floralar (2002) Tuval üzerine yağlıboya, 102 x 169 cm

Dubrovnikli Floralar (2002)
Tuval üzerine yağlıboya, 102 x 169 cm

Farklı kültürler ve gelenekler arasında bağ kurabilen eşsiz yeteneği ve tarihsel deneyimin derin katmanlarını rahatça kat edebilen aklı ile Berber, Lapides vazolarını, Bizans resminin altın parıltısını, uyumlu Rönesans düzenini, barok’un ağıt dolu duygu ve dramaturjisini, Osmanlı döneminin ustalıklı kaligrafisini, Sefarad Yahudilerinin yürek burkan gizemlerini (ki onlar İspanya’dan sürüldükten sonra, 16. yüzyılda Bosna’da kendilerine yeni bir yurt edinmişlerdi), klasisizmin zarif tutumluluğunu, fin-de-siècle’in rafine ve dekadan tavrını, hatta modernizmin büyük ustalarını bizim çağdaşlarımız kılmıştır.

Ottocento’nun Altın Çağı II (Ottocento’ya Saygı) (1974) Kâğıt üzerine renkli ağaç baskı, 160 x 120 cm

Ottocento’nun Altın Çağı II
(Ottocento’ya Saygı) (1974)
Kâğıt üzerine renkli ağaç baskı, 160 x 120 cm

“Mersad Berber: Bir Bosna Alegorisi” sergisini 7 Mayıs’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir