E-Atık

Sln_KB_016

Pera Müzesi teknoloji ve sanatı buluşturan güncel ve çarpıcı bir sergi düzenliyor. New York’ta yaşayan, heykel, performans ve video alanlarında çalışan sanatçı Katherine Behar’ın pratiğine genel bir bakış sunan “Katherine Behar: Veri Girişi” sergisi, insan ve teknolojinin, karmaşık ve bazen de isyan niteliğindeki bir arada yaşama yollarını konu ediyor ve çalışan bedenlerin tekrarlayıp duran ağır işlere nasıl karşı koyabileceklerini ele alıyor.

Sergi boyunca Pera Müzesi Blog üzerinden sergideki eserleri ele alacağız. Bu kez sergide yer alan “E-Atık” yerleştirme serisini ele alıyoruz.

2014 USB aygıtları, Magic-Sculpt, Köpükten Örtü, Paverpol, suni köpük, taş dolgusu, kum, boya maddesi, ses, kablolar

2014
USB aygıtları, Magic-Sculpt, Köpükten Örtü, Paverpol, suni köpük, taş dolgusu, kum, boya maddesi, ses, kablolar

E-Atık, sıradan USB parçaları bir araya getirilerek inşa edilen bir dizi heykelden oluşur. Bu heykellerin merkezinde yer aldığı bilimkurgu senaryosunda, onlara hizmet için tasarlandıkları insanların yok olmalarından çok sonra çalışmaya devam etmekle lanetlenmiş alçakgönüllü bu cihazların hikayesi anlatılmaktadır.  Bu cihazlar mutasyon geçirmiş fosillere dönüşür; üstleri taşlarla kaplanmıştır, ışıkları sonsuza dek yanıp söner, hoparlörlerinden cıvıldama sesleri gelir, havalandırma pervaneleri dönüp durur. Makine tarafından üretilmiş, el yapımı ve organik formları birleştiren bu serideki işler, tüketim kültüründe üretilen eserlerin fazlalığını vurgular ve bunun çevresel etkilerine dikkat çeker.

  • KB.011
  • Katherine Behar
E-Atık
  • KB.009
  • 2014
USB aygıtları, Magic-Sculpt, Köpükten Örtü, Paverpol, suni köpük, taş dolgusu, kum, boya maddesi, ses, kablolar

“Katherine Behar: Veri Girişi” sergisini 16 Ekim’e kadar ziyaret edebilirsiniz! Sergi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir