1

Dünya Müzelerinden Seramik Koleksiyonları

Benaki

18. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan bir tarih aralığını kapsayan 800’ün üzerinde eserden oluşan Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu, alanındaki en kapsamlı koleksiyonlardan biri. Peki dünyada hangi müzelerin seramik koleksiyonları ön plana çıkıyor? Farklı ülkelerden müzelerin seramik koleksiyonlarına göz atıyoruz!

ibrik-high

İbrik, 18. yüzyıl, Kütahya, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu

Victoria ve Albert Müzesi

006-2006BB2824

Londra’da bulunan Victoria ve Albert Müzesi seramik koleksiyonu dünyanın önemli koleksiyonları arasında yer alıyor. Çok geniş bir coğrafyadan seramikleri bir araya getiren koleksiyonda M.Ö. 2500’den bugüne pek çok eser bulunuyor. Bu koleksiyondan geniş çaplı bir seçkiyi 2009 yılında “Victoria ve Albert Müzesi’nden Dünya Seramiğinin Başyapıtları” başlıklı sergimizde ziyaretçilerimize buluşturmuştuk!

Benaki Müzesi

Benaki

Minai dekorasyonlu seramik kase, 12. yüzyıl sonu-13. yüzyıl başı, İran © Benaki Müzesi

Atina’da bulunan Benaki Müzesi’nin İslam sanatları koleksiyonu Hindistan, İran, Mezopotamya, Anadolu, Orta Doğu, Arabistan, Kuzey Afrika, Sicilya ve İspanya’dan eserleri bir araya getiriyor. Alanında dünyanın önde gelen koleksiyonlarından biri olarak görülüyor.

Bergama Müzesi

Pergamon Museum

Fragment with Bahram Gûr and Azadeh, Bergama Müzesi

Berlin’de bulunan Bergama Müzesi, Milet’in Market Kapısı ve İştar Kapısı gibi önemli yapıların yanı sıra İznik çinilerini de içeren geniş bir seramik koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Mısır ve Anadolu’dan seramiklerin yer aldığı koleksiyonda Bizans İmparatorluğu’ndan 8. Yüzyıla dayanan eserler bulunuyor.

Metropolitan Müzesi

Met

İznik tabak, 1575-90, © Metropolitan Müzesi, New York

1870 yılında New York’ta açılan ve koleksiyonunda 5.000 yıllık bir zaman diliminden eserler barındıran Metropolitan Müzesi’nde Orta Doğu ve Çin’den çok sayıda seramik eser bulunuyor. Metropolitan Müzesi’nin koleksiyonunda İznik seramiklerine rastlamak da mümkün.

Hermitage Müzesi

hermitage

Sosluk, Rusya, 1752, © Hermitage Müzesi

St. Petersburg’da bulunan Hermitage Müzesi’nin koleksiyonunda 3 milyonun üzerinde eser bulunuyor. Bu geniş koleksiyonun bir bölümünü Orta Asya, Avrupa, Rusya, ve Japonya gibi dünyanın pek çok yerinden toplanmış seramikler oluşturuyor.

Yorumlar 1

  1. Şenay üner

    Her zaman ziyaret ettiğim en kapsamlı müze olan Pera Müzesi sergileri etkinlikleri ile tebrik edilecek gurur duyulacak bir müze
    Öncelikle Kurucularını çalışanlarını sanata destek veren her ferdini kutlar sağlıklı mutlu başarılı uzun ömür dilerim
    Sağ olun var olun

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir