Dövmeli Tepe

Red Alpilles
1978
Aquatint, etching and engraving on copper
57 x 76 cm.
FNAC 35371
Centre national des arts plastiques

Mario Prassinos, Bir Sanatçının İzinde: İstanbul-Paris-İstanbul” sergimiz kapsamındaki Pera Müzesi Blog yazılarımız devam ediyor! Bu kez de Prassinos’un “Küçük Alpler” serisini ele alıyoruz!

Kırmızı Alpiller 1978 Bakır üzerine akuatint, ofort ve oymacı kalemi 57 x 76 cm. FNAC 35371 Centre national des arts plastiques

Kırmızı Alpiller
1978
Bakır üzerine akuatint, ofort ve oymacı kalemi
57 x 76 cm.
FNAC 35371
Centre national des arts plastiques

1951 yılında Mario Prassinos eşi Yollande ile Avignon’un güneyinde yer alan Eygalières’e yerleşir. Her sabah evden çıktığında karşılaştığı o kıpırtısız model; kendinden dövmeli bu tepe Prassinos’u etkisi altına alır. Ressamın tepe etütlerini yaparken yaşadığı cebelleşme Prassinos için hem bir iç konuşmayı hem de bir sorgulamayı içerir. Nihayetinde ressamın mürekkebe bulanmış fırçasıyla yer yer kaligrafik bir ifade kazanan çarpıcı Küçük Alpler serisi ortaya çıkar.

Alpiller 5 Temmuz 1972 Arches parşömen kâğıdı üzerine Çin mürekkebi 100 x 150 cm. FNAC 35288 Centre national des arts plastiques

Alpiller
5 Temmuz 1972
Arches parşömen kâğıdı üzerine Çin mürekkebi
100 x 150 cm.
FNAC 35288
Centre national des arts plastiques

“O körü, o sağırı, o dilsizi konuşturdum. Onu imgelerle kapladım. Her geçen yıl ilişkimiz daha yakınlaştı. Her karmaşa, takıntı haline gelen gösterisiyle bendeki ona can verme arzusu arasında bir savaş alanına döndü. O kırıkların, yıllar geçtikçe büyüyen o çalıların, hafif hafif daha derinleşen o yırtıkların hepsi noktalar ve akıntılar, mürekkep ve kâğıt oldu, tepe de benim koskocaman desenime dönüştü. Benim oldu.”

Mario Prassinos, Bir Sanatçının İzinde: İstanbul-Paris-İstanbul” sergisi 14 Ağustos’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir