Dimitrije Bašičević

cografya
cografya

DIMITRIJE BAŠIČEVIĆ – MANGELOS
MANIFEST VLAŠKOVULIČANSKI
1977-1978
KÜRE ÜZERİNE AKRİLİK
40 X 25 CM (YAK.)
MODERNA GALERIJA / LÜBLİYANA MODERN SANAT MÜZESİ’NİN İZNİYLE

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisi kapsamında sergide yer alan sanatçıların eserlerini paylaşmaya devam ediyoruz. Bu kez 1921’de Sırbistan doğan ve 1987’de Hırvatistan’da hayatını kaybeden Dimitrije Bašičević’in sergideki “Manifest vlaškovuličanski” adlı eserini ele alıyoruz.

Dimitrije Bašičević hem bir sanat tarihçisi ve eleştirmen, hem de küratördü. Ne var ki, giderek çok daha kişisel bir sanat biçimi geliştirdi ve eserlerinde Mangelos ismini kullanmaya başladı. Sanatsal faaliyetini “noart” olarak adlandıran Bašičević, okuldaki alıştırma kitaplarından derlediği ve II. Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden tanıdıklarına işaret eden küçük mürekkep lekelerinden monokrom yüzeyler, savaş ve ölüm manzaraları oluşturdu. Fakat bu siyah yüzeyler aynı zamanda yeni, kuvvetli ve akılcı bir düşünce hattı geliştirmek için fırsat sunan boş bir alan, bir tabula rasa meydana getiriyordu.

pm-blog-balkanlar-dimirrije-1

Mangelos daha sonraları okullarda kullanılan yerkürelere eğildi ve bunları “boş tahtalar” olarak boyayıp kullanmaya başladı. Bu yüzeylere, geleneksel ve çağdaş düşüncelere olan ilgisini yansıtan sayısız manifesto yazdı. Eserlerinin ana teması, en iyi ifadesini dilde bulan modern, işlevsel düşüncenin, antik çağlardan Picasso’ya kadar sanat geleneğini yoğurmuş olan geleneksel, metaforik düşünce tarzının yerini alması gerektiği fikriydi. Zaman içerisinde Mangelos’un manifestoları daha kısa, yoğun, özlü ve kendi deyimiyle “süper-Wittgensteincı” bir hale büründü. Yine de eserlerinde, çok katmanlı sanatının karmaşık, çelişkili ve şiirsel doğasında bariz bir paradoks bulunmaktadır: Mangelos sanata işlevsel bir yaklaşım talep etmekle birlikte, kendi eseri temelde “manuel” kalmıştır ve görünüşü arkaiktir. Manifestoları izleyene eski alıştırma kitaplarını ve hatta çizimli elyazmalarını hatırlatır.
Moderna galerija

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisini 7 Mayıs’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir