De Chirico’nun Kaligramları

Calligramme 211 / The Spy

DeChirico_Salon_034

Pera Müzesi, metafizik sanatının kurucusu, 20. yüzyılın en sıra dışı sanatçılarından birini, Giorgio de Chirico’yu ilk kez Türk sanatseverlerle buluşturuyor. Roma, Giorgio ve Isa de Chirico Vakfı işbirliğiyle düzenlenen sergi, sanatçının yaklaşık 70 resim, 2 litografi serisi ve 10 heykeliyle kapsamlı bir içerik sunuyor.
De Chirico’nun en büyük grafik başarılarından sayılan 66 adet kaligramından bir seçki paylaşıyoruz.

Kaligramlar (1930)

Gallimard Yayınları, Guillaume Apollinaire’in 1913 tarihli şiir yapıtı Kaligramlar’ı 1930’da yeniden yayımlamış; kitapta de Chirico’nun altmışaltı tek-renkli taşbaskısına yer vermişti. Sanatçının, aziz dostu Apollinaire’e gönül borcunu ödediği Kaligramlar, özgünlük açısından de Chirico’nun en büyük grafik başarılarından birini oluşturur. İlk kez bu sergiyle eksiksiz olarak sergilenen bu baskılarda de Chirico, Apollinaire’in şiirlerini, bir süre önce Paris’te geliştirdiği Şövaledeki Güneş temasıyla resimlemeyi yeğlemiştir. Çoğunlukla bir kabloyla birbirine bağlı iki güneş ya da iki ayın betimlendiği bu temada, bir gök cismi aydınlık iken, öteki “sönük”tür. Belli bir noktadaki iki uğrak arasında enerji akışıdır söz konusu olan. De Chirico, bu güneş-kablo-güneş ya da ay-kablo-ay motifini, mimari ortamların hem içine hem dışına yerleştirir.

  • Calligramme 71 / Across Europe
  • Calligramme 94 / Shadow
  • Kaligram 120 / Diziliş
  • Calligramme 124 / The Sighs of the Servant from Dakar
  • Calligramme 179 / The Horizon’s Song in Champagne
  • Calligramme 211 / The Spy
  • Calligramme 229 / The Departure

Sanatçının en erken tarihli eserlerinden, son yapıtlarına kadar çeşitli dönemlerinden örnekler Pera Müzesi’nde! “Giorgio de Chirico: Dünyanın Gizemi” sergisi 8 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir