David Chalmers Alesworth

Pera Müzesi, 8 Haziran – 14 Ağustos 2016 tarihleri arasında İngiltere’nin en köklü ve önemli sanat kurumlarından Victoria ve Albert Müzesi ile Art Jameel’ın iş birliğiyle 4. Jameel Ödülü sergisine ev sahipliği yapıyor.  Afganistan, Mali, Porto Riko ve Tayland gibi pek çok farklı ülkeden 280’in üzerinde başvuru alan Jameel Ödülü’nün 11 sanatçısı, Victoria ve Albert Müzesi Direktörü Martin Roth’un başkanlığındaki jüri tarafından belirlendi.
4. Jameel Ödülü sergisi sanatçılarından David Chalmers Alesworth eserlerini ve tekniğini anlatıyor!

Alesworth’ün sanatının son on yılı, Pakistan’da sanatla paralel olarak yürüttüğü bahçe tasarımcılığı kariyerini ve bahçe tarihi üzerine araştırmalarını yansıtır.

Sanatçı, 19. yüzyıla ve 20. yüzyılın başlarına ait yıpranmış İran ve Pakistan halılarını, yeni bir amaca uygun hale getirerek “bahçe halıları”nı yaratır. Soyut, metaforik bahçeleri gösteren orijinal tasarımların üzerini Avrupa’nın önemli bahçelerinin haritalarıyla kaplar. İslami kavramlar, Avrupa’da bahçe tasarımına katkıda bulunmuştur. 18. yüzyıldan bu yana, Avrupa’nın bahçeler hakkındaki fikirleri İslam dünyasına ithal edilmiştir. Alesworth, bu alışveriş üzerine düşünür.

Hyde Park Kaşan 1862’de, Londra’daki Hyde Park’ın bir kısmı, İran’daki Kaşan’a atfedilen bir halının üzerine koyulmuştur. İşlemeli tasarım, Edward Stanford’ın 1862 tarihli Londra ve Çevresi Haritası’ndandır.
Bahçe Palimpsesti’nde kullanılan halı, İran’ın Kirman şehrinde yapılmış olup üzerine Paris yakınlarındaki Versailles Kraliyet Sarayı’nın bahçelerinden bir görüntü yerleştirilmiştir. Kaynak, şehrin Abbé Jean de la Grive tarafından 1746’da yayımlanan ünlü bir haritasıdır.

Alesworth’ün Arşivi Bahçeye Dönüştürme serisi, tarihsel metin tabakaları ile Lahor’daki bahçesinden canlı bitkilerin fotoğraflarını birleştirir.

Alesworth, Londra’da doğmuştur. Pakistan’ın Karaçi ve Lahor şehirlerinde yirmi yılı aşkın bir süre yaşadıktan sonra, şu anda İngiltere’nin Bristol kentinde yaşamakta ve çalışmalarını sürdürmektedir.

İstanbul’daki 4. Jameel Ödülü sergisi, Victoria ve Albert Müzesi, Londra ve paydaşı Art Jameel tarafından ve Pera Müzesi’nin işbirliğiyle düzenlenmiştir. Sergi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir