Cevdet Erek

Pera Müzesi, 8 Haziran – 14 Ağustos 2016 tarihleri arasında İngiltere’nin en köklü ve önemli sanat kurumlarından Victoria ve Albert Müzesi ile Art Jameel’ın iş birliğiyle 4. Jameel Ödülü töreni ve sergisine ev sahipliği yapıyor. Afganistan, Mali, Porto Riko ve Tayland gibi pek çok farklı ülkeden 280’in üzerinde başvuru alan Jameel Ödülü’nün 11 sanatçısı, Victoria ve Albert Müzesi Direktörü Martin Roth’un başkanlığındaki jüri tarafından belirlendi.

4. Jameel Ödülü sanatçılarından Cevdet Erek eserlerini ve tekniğini anlatıyor!

Erek’in ses, mekân ve ritimle deneyleri, iki seride yer alan Cetveller ve Ritim Çalışmaları ile Ses Süslemesi adlı yapıtlarla temsil edilir.

İlkinde, Erek, cetveli mekân yerine zamanı ölçen bir alete dönüştürür. Gündüz Gece Cetvel’in ince bir kurguyla değişen siyah beyaz örüntüsü, gün ile gecenin geçişini gösterir: Bu geçiş, namaz vakitleriyle belirlenir.

Jameel_Saloon_107

100 Yıl Cetvel, Türkiye’de önemli iki değişikliğin olduğu yüzyılın görsel bir kaydıdır. 1926’da, hicri takvimin yerini miladi takvim; 1928’de ise, Arap harflerinin yerini Latin harfleri almıştır.

Jameel_Saloon_106

Erek’in Ses Süslemesi serisinde amacı, yinelenen mimari dekorasyona sessel biçim vermektir.

Erek, İstanbul’da doğmuştur, bu şehirde yaşamakta ve çalışmaktadır.

İstanbul’daki 4. Jameel Ödülü sergisi, Victoria ve Albert Müzesi, Londra ve paydaşı Art Jameel tarafından ve Pera Müzesi’nin işbirliğiyle düzenlenmiştir. Sergi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir