Carlos Pazos
Bana Bak!

Deatylar_001

“Carlos Pazos (Milonga, 1980, s. x) nostaljik bir atmosfer içinde şan şöhret hayalleriyle dolu gençliğinin sonunu temsil etmek üzere otoportresini aldatıcı ve anlık bir fotoğraf karesiyle sunar.”

Nimfa Bisbe

 “Bana Bak!” sergimizle ilgili paylaşımlarımıza devam ediyoruz. Yazımız serginin “Sahnelenen Duygular”başlıklı bölümünde yer alan sanatçı Carlos Pazos ve eseri “Milonga” hakkında.

Deatylar_001

Milonga, 1980, Elle renklendirilmiş fotoğraf ve florasan lamba, 105 x 100 cm
© Carlos Pazos

Carlos Pazos, 1970’lerin ortalarından bu yana bireysel mitolojilerin inşasıyla ilgili yapıtlar üretiyor. Profilden çekilmiş bu otoportrede sanatçıyı Barcelona’nın efsanevi dans salonu Cibeles’in barına mahzun bir şekilde yaslanmış olarak görüyoruz. Portre, 30 yaşına basan sanatçının girdiği bunalımı yansıtır ve Pazos’un 1976 tarihli Kendimi Bir Yıldıza Çevireceğim başlıklı sergisinden bu yana yavaş yavaş inşa ettiği alımlı ve nostaljik hayali personası için sonun başlangıcına işaret eden yanıltıcı bir fotoğraftır. Pazos’un asık suratından, beklenmedik bir anda kendisiyle, kendi yapıtları ve icatlarıyla yüz yüze gelen insanın melankoliye kapıldığını fark ederiz. Zamanıyla ters düşen sanatçı, kendi elleriyle kurduğu masalı cisimleştirmeye devam edemeyeceğini anlar gibidir.

Sanatçının Biyografisi
(d. 1949, Barselona, İspanya) Collioure (Fransa) ve Barselona’da (İspanya) yaşıyor ve çalışıyor. Estetik, sessizlik ve boşluk meselelerine eğilen eserler üretiyor. Pazos’un eserlerinde bu gerçeklik boşluk olarak tezahür ediyor. Sanata hiçbir göndermede bulunmayan eserlerinde tek gönderme boşluğadır.

Sanatçı kolaj ile boşluğun temsili arasındaki gerilimlerle oynar. Modern ütopyanın çöküşü ve tüm temsil sistemlerinin geçerliliğini yitirmesi karşısında sanatçı Narkissos maskesi ardında gizlenmeyi yeğlemiş; çareyi zelille yekvücut olmakta ve nesnelerin birikimiyle avunmakta bulmuştur. Kişisel sergilerinin yer aldığı müze ve galerilerden bazıları şunlardır: CGAC, Centro Gallego de Arte Contemporáneo, (Santiago de Compostela), Centro Desarrollo de las Artes Visuales (Havana, Küba), Galería Michel Soskine Inc., Galería La Aurora (Murcia), Museo de Arte Gráfico San Clemente (Cuenca), Galería My Name’s Lolita Art (Valencia), Galería Raíña Lupa (Barselona), La Naval (Cartagena), ARCO’08, Galería Trinta (Madrid); Galería Presenta (Girona), Galería Vanguardia (Bilbao), Espai Guinovart (Agramunt, Lleida).

Bana Bak! “la Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar sergimizi 4 Mart’a kadar ziyaret edebilirsiniz! Sergi boyunca sergideki sanatçıları ve bölümleri ele almaya devam edeceğiz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir