CANAN

Pera Müzesi, 8 Haziran – 14 Ağustos 2016 tarihleri arasında İngiltere’nin en köklü ve önemli sanat kurumlarından Victoria ve Albert Müzesi ile Art Jameel’ın iş birliğiyle 4. Jameel Ödülü töreni ve sergisine ev sahipliği yapıyor. Afganistan, Mali, Porto Riko ve Tayland gibi pek çok farklı ülkeden 280’in üzerinde başvuru alan Jameel Ödülü’nün 11 sanatçısı, Victoria ve Albert Müzesi Direktörü Martin Roth’un başkanlığındaki jüri tarafından belirlendi.

4. Jameel Ödülü sanatçılarından CANAN eserlerini ve tekniğini anlatıyor!

CANAN, Türkiye’deki çağdaş siyasal meseleleri yorumlamak amacıyla, performans sanatından resim ve dokumalara çeşitli türlerde üretir. Sanatçı, güçlü bir kadın hakları savunucusudur.

Bu sergideki iki yapıtta, İstanbul’da 2013 yılındaki Gezi Parkı olaylarını betimlemek için Osmanlı elyazması resimleme geleneğinin kurallarını benimser.

Jameel_Saloon_053

İstiklal Caddesi’nde Direniş’te, göstericilere tazyikli su sıkan polisi görürüz. Başkaldırı, yan sokaklarda sürmektedir. Birçok Osmanlı şehri görünümünde olduğu gibi, İstanbul yukarıdan görülür ve binalar yassı şekiller şeklinde gösterilir. Boğaz Köprüsü’nde, bir grup protestocu polis engelini aşıp Gezi Parkı’na ulaşırlar.

İstiklal Caddesi’nde Direniş (detay) 2014 Kâğıt üzerine mürekkep, boya ve altın 980 x 1340 mm

İstiklal Caddesi’nde Direniş (detay)
2014
Kâğıt üzerine mürekkep, boya ve altın
980 x 1340 mm

CANAN, İstanbul’da doğmuştur; aynı şehirde yaşamakta ve çalışmaktadır.

İstanbul’daki 4. Jameel Ödülü sergisi, Victoria ve Albert Müzesi, Londra ve paydaşı Art Jameel tarafından ve Pera Müzesi’nin işbirliğiyle düzenlenmiştir. Sergi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir